Američka veleposlanica u BiH: Djeca svih nacionalnih skupina trebaju pohađati zajedno nastavu

Američka veleposlanica u Bosni i Hercegovini Maureen Cormack pozvala je u četvrtak vlasti u toj zemlji na ukidanja prakse zasebnih obrazovnih sustava ističući da djeca svih nacionalnosti trebaju zajedno ići u školu, a ne kao što je sada slučaj s tri odvojena nacionalna nastavna plana i programa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To ne znači da učenici moraju zaboraviti svoju literaturu ili podrijetlo

“Obrazovni sustav u BiH mora se promijeniti na način da omogući djeci pripadnicima svih nacionalnih skupina da uče i pohađaju nastavu zajedno, bez nametanja prisilne asimilacije. Da budem jasna, ovo ne znači da učenici moraju zaboraviti svoju kulturu ili podrijetlo”, rekla je veleposlanica Cormack sudjelujući u Mostaru na konferenciji na kojoj su predstavljeni rezultati rada na razvoju “Zajedničkog jezgra nastavnih planova i programa za građansko obrazovanje definiranog na ishodima učenja”.

Ocijenila je da je sadašnji obrazovni sustav ispolitiziran.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Danas je obrazovanje ispolitizirano u BiH, ali kvalitetna ‘Zajednička jezgra nastavnih planova i programa’, zasnovana na rezultatima koje postižu učenici, bi ubuduće omogućila učenicima da steknu integrirano i kohezivno obrazovanje, koje ih priprema za sveučilište ili početak karijere”, dodala je veleposlanica Cormack.

Radi se na izradi zajedničke jezgre nastavnih planova i programa za cijelu državu 

Direktorica Agencije za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje BiH Maja Stojkić istaknula je kako se radi na izradi zajedničke jezgre nastavnih planova i programa za cijelu državu koji više ne bi bili ‘skup sadržaja, već bi bili temeljeni na ishodima učenja, što odgovara svim europskim standardima’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pojasnila je kako više razina vlasti ne osporavaju ovu inicijativu za izradom zajedničke jezgre nastavnog plana i programa.

U Bosni i Hercegovini postoje tri posve autonomna sustava obrazovanja za Hrvate, Srbe i Bošnjake po nastavnom planu i programu jezika ova tri naroda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.