Američki Vrhovni sud – hoće li suci dopustiti nametanje tzv. istospolnih brakova?

Devetero sudaca američkog Vrhovnog suda saslušat će u utorak argumente o tome dopušta li američki ustav istospolnim parovima pravo da sklope brak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pristaše i protivnici tzv. istospolnih brakova okupili su se ispred zgrade suda u kojoj će se odvijati dvoipolsatno iznošenje argumenata u slučaju pod nazivom Obergefell v. Hodges.

Odluka, koja se očekuje do kraja lipnja, odredit će hoće li “istospolni brakovi” biti nametnuti u cijelom SAD-u. Argumenti su fokusirani na zabrane takvih brakova u Kentuckyju, Michiganu, Ohiju i Tennesseeju, četiri države od 13 koje imaju takve zabrane.

Sve oči uprte su u konzervativnog suca Anthonyja Kennedyja, čiji bi glas mogao biti odlučujući peti. Četvero liberalnih sudaca trebalo bi podržati istospolne brakove, a i Kennedy se do sada zauzimao za prava homoseksualaca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potpora javnosti istospolnim brakovima zadnjih godina kontinuirano raste, istospolni brakovi prvi su put ozakonjeni u Massachusettsu 2004. Sada su zakoniti u 37 država i Washingtonu D.C. Predsjednik Barack Obama prvi je američki predsjednik koji podržava istospolne brakove.

S druge strane, deseci tisuća ljudi prosvjeduju protiv nametanja tzv. istospolnih brakova u SAD-u, s argumentom da samo 17 država na svijetu ima ovakav model i ističu da je redefiniranje institucije braka najopasniji socijalni eksperiment u povijesti čovječanstva, uz argument da je veliki broj europskih sudova odlučio kako istospolni brak nije ljudsko pravo, a to bi moglo biti korisno sudu koji uvijek traži i inozemne izvore kod donošenja odluka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.