Amnesty International: Smrtne kazne neće pomoći u borbi protiv terorizma i kriminala

U pokušaju borbe protiv kriminala i terorizma u 2014. je znatno narastao broj zemalja koje su se okrenule smrtnoj kazni, a borba im se pokazuje neuspješnom, objavio je u srijedu Amnesty International.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Sramotno je što se toliko zemalja zapravo igra životima ljudi i provodi smaknuća zbog ‘terorizma’, a sve pod pogrešnom premisom odvraćanja”, kaže Amnesty u izvještaju za 2014.

“U zabludi su vlade koje se smrtnom kaznom služe za borbu protiv kriminala. Nema dokaza da će prijetnja pogubljenjem odvratiti od zločina išta bolje od prijetnje bilo kojom drugom kaznom”, kaže Salil Shetty, glavni tajnik Amnesty Internationala.

Najmanje 2466 osoba diljem svijeta osuđeno je u 2014. na smrt, što je skok od 28 posto u odnosu na 2013.

Broj osuda skočio je u 2014. za više od pet stotina u odnosu na godinu prije

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Egipat i Nigerija, katkad su na masovnim suđenjima, izrekli stotine smrtnih kazni, a Kina, Iran, Irak i Pakistan pogubili su 2014. ljude optužene za terorizam, stoji u izvještaju.

Broj smrtnih presuda narastao je, ali broj pogubljenja pao je za gotovo 22 posto, na 607.

Nije poznato stanje u Kini jer su ondje podaci o smrtnoj kazni državna tajna. Zna se, kaže AI, da je broj pogubljenja u Kini veći nego u svim ostalim zemljama zajedno, a od ostalih zemalja sa smrtnom kaznom u prvih pet su Iran, Saudijska Arabija, Irak i Sjedinjene Države.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U 2014. samo su 22 zemlje izvršile smrtnu kaznu, a desetljeće prije pogubljenja su se događala u 41 državi.

Madagaskar je jedina zemlja koja je u 2014. ukinula smrtnu kaznu, piše Amnesty, ali i time je potvrđeno da se svijet kreće u pravome smjeru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.