Argentinska mornarica zabilježila eksploziju na dan nestanka podmornice

Foto: Fah

Objekt kojeg je zamijetio zrakoplov američke mornarice blizu lokacije posljednjeg javljanja argentinske podmornice nije podmornica, rekla je glasnogovornica američkog veleposlanstva, javlja HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Argentinska mornarica priopćila je da analiza hidroakustične anomalije zabilježene na području gdje je argentinska podmornica bila 15. studenoga, na dan njezina nestanka, upućuje na eksploziju.

Izvješće koje je argentinska mornarica zaprimila govori o neuobičajenom, kratkom i silovitom događaju koji nije nuklearnog podrijetla i odgovara eksploziji, rekao je glasnogovornik mornarice Enrique Balbi.

Rusija je objavila da je u Argentinu poslala ratni brod kako bi pomogla u potrazi za podmornicom San Juanom koja je prije osam dana nestala u južnom Atlantiku s više od 40 ljudi. Rusko ministarstvo obrane dodaje da je riječ o novom brodu za znanstveno istraživanje Jantar koji je plovio u vodama zapadne Afrike. Taj oceanografski brod ima opremu što omogućuje potragu na dubini do 6.000 m, ponajprije zahvaljujući dvjema minijaturnim podmornicama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tridesetak brodova i zrakoplova i 4.000 ljudi iz Argentine, Sjedinjenih Država, Britanije, Čilea i Brazila pridružilo se potrazi za podmornicom koja je posljednji put javila svoju lokaciju oko 480 km od obale.

Podmornica je bila na putu iz Ushuaije, najjužnijeg grada na svijetu, prema obalnom gradu Mar del Plati, nekih 400 km južno od Buenos Airesa, kada je izvijestila o električnom kvaru nakon čega je ubrzo nestala prošli tjedan. Podmornica je započela plovidbu 1983. a podvrgnuta je održavanju 2008. u Argentini.

CTBTO detektirao neuobičajen signal na mjestu nestanka podmornice

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međunarodna organizacija Ugovora o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih pokusa (CTBTO), koja vodi globalnu mrežu postaja za osluškivanje mogućih tajnih atomskih eksplozija, detektirala je prošlog tjedna neuobičajen signal u podmorju u blizini mjesta gdje je nestala argentinska podmornica.

CTBTO ima sjedište u Beču i upravlja postajama opremljenim uređajima s hidrofonima, podmorskim mikrofonima koji skeniraju oceane tragajući za valovima zvuka.

Postaje koje su detektirale neuobičajen signal međusobno su vrlo udaljene, na Atlantiku i u Indijskom oceanu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Signal se dogodio tri i pol sata nakon posljednjeg kontakta s podmornicom, rekao je Mario Zambolli, CTBTO-ov inženjer hidroakustike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.