Armenski veleposlanik: Nedovoljna osuda prošlih zločina stvaraju tlo za poricanje genocida

Ašot Hovakimjan
Foto: snimka zaslona

Povodom okončanja ratnih zbivanja u Gorskom Karabahu Ašot Hovakimjan, veleposlanik Republike Armenije u Republici Hrvatskoj, koji ima sjedište u Republici Češkoj govori o situaciji za HKV. Veleposlanik Hovakimjan iznio je armensko viđenje događaja na prostoru Arcaha, kako Armenci nazivaju povijesno područje Gorskoga Karabaha, u kojem čine većinu. Podsjećamo, azerske su snage uz potporu Turske prošle godine preuzele dio teritorija Arcaha u svoje ruke, posebice grad Šuši, prije nego što su došle ruske mirovne snage, čime je zaustavljen rat.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zajedničku izjavu predsjednika Vlade Republike Armenije, predsjednika Republike Azerbajdžan i predsjednika Ruske Federacije od 10. studenoga 2020. godine s ciljem uspostave održivoga prekida vatre u zoni sukoba u Gorskom Karabahu i raspoređivanja ruskih mirovnih snaga u Arcahu, široko je pozdravila međunarodna zajednica koja je istodobno izrazila nadu da će uskoro biti postignuto političko rješenje u okviru supredsjedanja OESS-ove Minske skupine. Zapravo, trilateralnu izjavu treba sagledati ne dovodeći u pitanje konačno političko i trajno rješenje sukoba oko Gorskoga Karabaha, uključujući budući status Arcaha.

Rat nametnut Arcahu nije bio samo rat protiv neovisnosti, slobode i dostojanstva armenskoga naroda, nego i onaj koji je prijetio našemu pukomu postojanju i pravu na život u našoj povijesnoj domovini. Genocid i druga masovna zlodjela obično se unaprijed planiraju, a provode se ciljanjem civilnoga stanovništva, uništavanjem kulturne i vjerske baštine i širenjem krajnje mržnje. Agresija na Arcah, koju je Azerbajdžan pokrenuo uz stalnu potporu i poticanje Turske, nije samo unaprijed planirana, nego je popraćena brojnim grubim kršenjem zakona i običaja primjenjivih u oružanim sukobima, ratnim zločinima, uključujući namjerno ciljanje civilnoga stanovništva i kritične infrastrukture uz uporabu zabranjenoga kasetnoga streljiva i kemijskoga oružja, smaknuća, neljudskoga ili ponižavajućega postupanja s ratnim i civilnim zarobljenicima, odrubljivanjem glave, sakaćenjem mrtvih tijela i drugim dobro dokumentiranim zločinima s krajnjom svrhom etničkoga čišćenja armenskoga stanovništva iz zemlje njihovih predaka. Istodobno su predmeti povijesno-kulturne baštine armenskoga naroda bili predodređeni za istu sudbinu namjernoga razaranja i uništavanja, u nekim slučajevima – umjetne „albanizacije“ radi daljnjega promicanja azerbajdžansko-turskih težnji za etničkim čišćenjem. Sve te akcije provedene su protiv naroda Arcaha tijekom rata i još uvijek se nastavljaju, čak i nakon stupanja na snagu trilateralne izjave o uspostavi primirja, svjedočeći tako genocidnu namjeru protiv armenskoga naroda. S novim žrtvama genocidnih akcija, armenski je narod ponovno bio izložen egzistencijalnoj prijetnji.

Nedavna zvjerstva koja je počinila azerbajdžanska strana temelje se na protuarmenskoj politici koju desetljećima potiče i ohrabruje vodstvo Azerbajdžana. S jedne strane, azerbajdžanski predstavnici u raznim međunarodnim forumima izjavljuju svoju spremnost da osiguraju miran suživot Azerbajdžanaca i Armenaca, s druge strane, svakodnevno svjedočimo slučajevima kršenja dogovorenih klauzula, brutalnim ubojstvima, mučenju i ponižavanju armenskih civila i ratnih zarobljenika od strane azerbajdžanskih oružanih snaga, koje se snimaju, šire i hvale u azerbajdžanskom dijelu društvenih mreža.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U središtu vojnih operacija koje je Azerbajdžan izvodio uz eklatantnu provokaciju i potporu Turske bile su i nastavljaju biti genocidne težnje usmjerene na potpuno uništavanje Armenaca u Arcahu i njihovo protjerivanje iz njihove povijesne domovine, što je eksplicitno prikazano u logici njihove poslijeratne retorike i razvoju događaja. Ratovanje i neprihvatljive izjave čelnika Turske i Azerbajdžana upućene armenskomu narodu tijekom nedavne parade u Bakuu, njihova namjerna procjena organizatora koji stoje iza genocida nad Armencima i njihove provokativne tvrdnje prema međunarodno priznatomu području Republike Armenije pokazuju stvarnu prirodu tursko-azerbajdžanske ekspanzionističke politike, koja ugrožava regionalnu sigurnost i stabilnost i prijeti širenjem u susjedna područja.

Nedovoljna osuda i nekažnjenost prošlih zločina stvaraju plodno tlo za poricanje i opravdanje genocida, a nijekanje genocida postaje osnova državne ideologije, koja dodatno promiče netoleranciju i ksenofobiju. Negativni stereotipi, govor mržnje,izjave koje pokazuju netrpeljivost potiču se na najvišoj političkoj razini u Azerbajdžanu i Turskoj. Državna propaganda mržnje prema Armeniji i Armencima dalje stvara plodno tlo za počinjenje zločina iz mržnje prema Armencima.

Samo politička nagodba, koja će pregovarati o poštovanju prava svih, može donijeti mir i pomirenje u području južnoga Kavkaza. Istodobno, da bi se to postiglo, Turska bi, čiji je genocidni dosje nad Armencima dobro poznat, trebala napustiti svoju destabilizirajuću politiku i suzdržati se od bilo kakvih radnja koje bi mogle dodatno potaknuti napetosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U tim okolnostima, osiguravanje sveobuhvatne sigurnosti Armenaca u Arcahu ostaje vitalni prioritet. Armenija naglašava potrebu uspostave statusa Arcaha na temelju prava naroda Arcaha na samoodređenje, deokupacije područja Arcaha pod azerbajdžanskim nadzorom i očuvanja vjerske i kulturne baštine. Pozivamo sve zemlje, a posebno Hrvatsku, da se jasno osude akcije Azerbajdžana koje su usmjerene na kršenje režima prekida vatre, provođenje politike etničkoga čišćenja i okupiranje armenskih naselja te daljnju destruktivnu ulogu Turske u regiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.