Ban Ki-moon: Ljudska prava štititi svakoga dana u godini

10. prosinca u svijetu se obilježava kao Dan ljudskih prava kako bi se naglasila temeljna prava svakog pojedinca u globalnoj zajednici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Toga datuma 1948. godine Opća skupština UN-a usvojila je i proglasila Univerzalnu deklaraciju o ljudskim pravima, prvi globalni dokument o ljudskim pravima i jedno od prvih velikih postignuća novoosnovane svjetske organizacije.

Tema proslave za 2014. glasi “Ljudska prava 365”, podsjetnik da svatko ima temeljna ljudska prava s istim idealima i vrijednostima svakoga dana u godini.

“Pozivam države da ispune svoju obvezu da štite ljudska prava svakog dana. Pozivam ljude da svoje vlade za to drže odgovornima”, rekao je Ban Ki-moon, glavni tajnik UN-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Unatoč deklarativnoj podršci ljudskim pravima, procjenjuje se da je u ovom trenutku oko 27 milijuna ljudi u svijetu nekom obliku ropstva zbog krijumčarenja ljudima.

Po podacima iz 2012. godine, 112 zemalja provodilo je torturu nad svojim stanovnicima, 101 zemlja ograničavala im je slobodu govora.

Gotovo svako drugo dijete u svijetu živi u siromaštvu, a po UNICEF-u ih 22 tisuće svakoga dana umire zbog siromaštva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Više od 300 tisuća djece mlađe od 18 godina iskorištavaju se kao djeca ratnici u oružanim sukobima u svijetu.

Žene čine 80 posto svih izbjeglih i raseljenih osoba i pod povećanim su rizikom fizičkog ili seksualnog nasilja ili krijumčarenja.

Oko 15 milijuna djevojčica prisilno ulaze u brakove svake godine. Svaka treća djevojčica u razvijenom svijetu da se prije 18. rođendana, što povećava rizik za njihovu izolaciju i izloženost nasilju i ograničava im šanse da se obrazuju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po UNICEF-u i Međunarodnoj organizaciji rada (ILO), 168 milijuna djece u svijetu od pet do 17 godina prisiljava se na rad. Najmanje 20.9 milijuna odraslih žrtve su prisilnog rada.

Više od 3,2 milijuna Sirijaca trenutno žive kao izbjeglice, što je najveća izbjeglička kriza u naraštaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.