Berlinski Židovi zabrinuti zbog porasta antisemitizma: Uvrede, napadi…

Foto: iStock

Židovske organizacije u Berlinu ponovo zvone na uzbunu zbog jačanja antisemitizma. Strah židovske populacije raste, njezini pripadnici upozoravaju da je moguć još gori razvoj događaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Deutsche Welle donosi priču o Židovima u Berlinu prenoseći zabrinutost Anne Chernyak Segal, predsjednice jedne židovske zajednice.

Anna Chernyak Segal spominje pokušaj podmetanja vatre u njezinoj sinagogi sredinom listopada prošle godine s dva molotovljeva koktela, kao i napad na mladog člana te zajednice prije nekoliko tjedana u berlinskoj četvrti Gesundbrunnen. Mladić je, kaže, „fizički napadnut i antisemitski je vrijeđan“, a zadobio je „prijelom kosti i pretrpio ogromnu emocionalnu i psihičku štetu“.

O ta dva antisemitska napada na ortodoksnu Židovsku zajednicu „Kahal Adass Jisroel” u berlinskoj ulici Brunnenstraße izvještavano je u čitavoj Njemačkoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Židovi izloženi uvredama u podzemnoj željeznici

Segal, predsjednica zajednice, navodi međutim da je bilo još mnogo drugih incidenata, što sve izaziva vrlo veliku zabrinutost za sigurnost. Ima verbalnih napada na ulici ili u javnom prijevozu, na primer uvrjedljivi povici: „Djecoubojice“.

>Sve veći porast mržnje prema Židovima i muslimanima u EU-u

Ima izražavanja neprijateljstva na internetu, antisemitski znaci ispisuju se na stambenim zgradama i ulaznim vratima, s okvira vrata se otkidaju mezuze – kutijice u kojima je pergament s odlomcima iz tekstova koje Židovi vjernici kače na okvire vrata svojih stanova.

„Znatno je povećana prijetnja židovskom životu“, kaže ona. „Ovo nikad nismo mogli ni zamisliti.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Segal je bila jedna od onih koji su govorili na predstavljanju godišnjeg izvješća za 2023. berlinskog „Centra za istraživanje i informiranje o antisemitizmu“ (RIAS). Ono što statistika pokazuje u trijeznim, a opet tako zastrašujućim brojkama, ona potvrđuje svojim svjedočenjem.

U 2023. RIAS-Berlin je zabilježio 1.270 antisemitskih incidenata u Berlinu. To je najveći broj od osnivanja Centra 2015. i predstavlja povećanje od gotovo 50 posto u odnosu na prethodnu, 2022. godinu.

„Sedmi listopad 2023. je bio prekretnica“, kaže voditeljica projekta RIAS-Berlin Julia Kopp. Od tada je antisemitizam u Berlinu „značajno prisutniji“ nego ranije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od 7. listopada, prvog dana napada Hamasa na Izrael, pa do kraja godine, bilo je u prosjeku oko deset antisemitskih incidenata dnevno. Zabilježeni su i kazneni incidenti kao i oni koji to nisu.

Kopp ukazuje na to da se židovski život u gradu odavno promijenio. Židovke i Židovi paze da ih ne prepoznaju po vjerskim simbolima. Neki se čak sele iz dijelova grada u kojima su posebno ugroženi.

Židovi su ‘traumatizirani i povrijeđeni’

Kopp navodi primer židovskog restorana „DoDa’s Deli“, koji je dugo radio u berlinskoj četvrti Friedrichshein. Ubrzo nakon što je počeo teror Hamasa, prvo je uništen natpis restorana, a zatim je počelo stizati sve više prijetnji, ali i upozorenja ljudima da ne posjećuju taj lokal.

“Bili su prisiljeni napustiti tu četvrt“, objašnjava Kopp. Vlasnici sada namjeravaju otvoriti restoran „DoDa’s Deli“ u četvrti Wilmersdorf na zapadu Berlina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Ultraortodoksni Židovi u Sarajevu: ‘Pobjegli smo od diskriminacije kojoj smo bili izloženi u Kanadi’

Sigmount Königsberg, službenik Židovske zajednice u Berlinu zadužen za antisemitizam, ocjenjuje da novo izvješće pokazuje „koliko su veliki dijelovi Židovske zajednice u Berlinu traumatizirani i povrijeđeni“.

Pritom situacija u Berlinu, gradu s najvećom muslimanskom, a ujedno i najvećom palestinskom zajednicom u Njemačkoj, uopće nije izuzetak. To jasno pokazuje godišnje izvješće ureda RIAS u saveznoj zemlji Hessen za 2023, koji je predstavljen istog dana. I ondje su brojke eksplodirale nakon 7. listopada: više od 60 posto od 528 zabilježenih incidenata dogodilo se u posljednja tri mjeseca prošle godine.

Dan ranije su se novinarima u Berlinu obratili i stručnjaci iz „Udruge savjetodavnih centara za osobe pogođene desničarskim, rasističkim i antisemitskim nasiljem“ (VBRG). Povjesničar Jens-Christian Wagner, voditelj Memorijalne zaklade Buchenvald i Mitelbau-Dora u Tiringiji, osvrnuo se tada na incidente koji se događaju tijekom obilaska bivših koncentracijskih logora. Bilo je, kaže, antisemitskih ili antiizraelskih komentara, pa čak i zastrašivanja zaposlenih u Memorijalnom centru.

Na pitanje je li riječ o osobama iz propalestinskog, odnosno muslimanskog miljea, on kaže da su to u pravilu „autohtoni Nijemci“ – dakle državljani Njemačke bez ikakvog migracijskog podrijetla.

Sumnje i frustracije

Židovi i izraelski državljani u svim dijelovima Njemačke zabrinuti su za svoju sigurnost i integritet. Posebno u Berlinu. Usprkos tome, obično kažu da se osjećaju zaštićeno i dobro zbrinuto od strane policije. Ni stručnjaci Centra RIAS ne iznose kritike na račun ponašanja snaga sigurnosti tijekom antiizraelskih prosvjeda.

Pa ipak, javljaju se sumnje i frustracije. Segal priča kako je kamenjem razbijen prozor jedne židovske obitelji iz njihove zajednice. Kamenje su bacila djeca jedne muslimanske obitelji iz susjedstva.

>Predsjednica Harvarda koja je podržavala izjave o genocidu nad židovima podnijela ostavku

Policajci su toj židovskoj obitelji preporučili: „Sklonite se iz ovog kraja. Mi tu ne možemo ništa.“ Takve poruke su za članove zajednice poražavajuće, kaže Segal. Nadležni mole žrtve da takve slučajeve prijavljuju. Ali ne čine to svi.

Do sada je bilo mnogo pojedinačnih incidenata, uključujući i „slučajne susrete u svakodnevnom životu“, kako to kaže Julia Kopp. A s obzirom na to da su to slučajni događaji, pogođenima je bilo „teško da se od njih zaštite“.

Ujedno, s obzirom na sve veću borbenost počinitelja, stručnjaci strahuju od daljeg porasta broja napada i eskalacije nasilja. Samuel Salzborn, kontakt-osoba u gradu-pokrajini Berlin zadužen za antisemitizam ukazuje na žestinu pojedinačnih prosvjeda i ujedno strahuje od dalje agresije. Čak ocjenjuje da je to „razvoj koji potencijalno poprima predterorističke strukture“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.