BiH: Hrvati ustraju na izmjeni zakona prije jeseni, SDA tvrdi da se izbori moraju održati

Mostar, 19.2.2022.- Razgovori vodeæih hrvatskih i bošnjaèkih stranaka o izbornoj reformi u BiH nastavit æe se sljedeæeg tjedna, objavljeno je nakon održanog izvanrednog zasjedanja Hrvatskog narodnog sabora BiH i upozoreno da æe Hrvati pokrenuti pitanje preustroja BiH ako se ne prestane s preglasavanja toga naroda na izborima. foto HINA/ Zoran KREŠIÆ/ ua

Pogledi Hrvata u ovom trenutku okrenuti su prema Bošnjacima čiji se predstavnici sastaju idući tjedan – Stranka demokratske akcije (SDA) odmah je reagirala poručujući da neće biti teritorijalne reorganizacije i dodatnih etničkih podjela u BiH, te da se izbori moraju održati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatski narodni sabor želi nastavak razgovora o izbornoj reformi u BIH u suprotnom Hrvati će tražiti federalnu jedinicu u toj zemlji! Sukus je to izvanrednog zasjedanja u Mostaru održanog u subotu. S 550 prisutnih zastupnika, zaključci su jednoglasno prihvaćeni.

> Raguž (HRS): Prioritet mi je zaštita interesa hrvatskog naroda, a ne funkcionalnost BiH

> Izborni zakon u BiH: Nema dogovora, moguća odgoda izbora?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Visoki predstavnik u BiH: Izbori će biti na jesen sa ili bez novog izbornog zakona

Uvjeta za održavanje izbora na jesen u ovom trenutku nema, složne su hrvatske političke stranke u BiH. Glavni uvjet je izmjena izbornog zakona prije izbora na jesen, navodi RTL.

Dragan Čović predsjednik HDZ-a BiH kaže: “Predsjedništvo Hrvatskog narodnog sabora i sve njene članice su se obvezale da ovakve zaključke….da li će to biti tako ne ovisi o HNS-a.”

Ukoliko ipak do dogovora ne dođe, hrvatska strana inzistirat će na reorganizaciji Bosne i Hercegovine na temelju federalizma. Na pitanje znači li to i formiranje trećeg entiteta, konkretnog odgovora nema. “Svi, bez izuzetka smo se obvezali dosljedno poštivati ustav i zakone Bosne i Hercegovine”, dodaje Čović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Fotogalerija

“Vrijeme je za dogovor”

Je li riječ o ucjeni, zanimalo je novinare, a Ilija Cvitanović predsjednik HDZ-a 1990 govori: “Ovo je domovina i hrvatskog naroda, a ako netko smatra da može kroz ustavna rješenja delegitimirati, dekonstituirati, izbrisati hrvatski narod, naravno da će dobiti odgovor. Dobit će vrlo korektan i kvalitetan odgovor, ali još jednom dajemo priliku da ovaj proces završimo.”

Građani Mostara složni – vrijeme je za dogovor, a pogledi Hrvata u Bosni i Hercegovini u ovom trenutku okrenuti su prema Bošnjacima.

“Ja sam uvjeren da će kolege Bošnjaci, političari, razumjeti ovo što smo mi danas zaključili i s toga smo do kraja otvorili vrata za razgovor, vrata budućnosti BiH….i o sve što smo raspravljali danas”, tvrdi Čović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razgovori o gorućem pitanju Bosne i Hercegovine nastaviti će se sljedeći tjedan. Upravo sa predstavnicima bošnjačkih političkih struktura.

SDA: Neće biti teritorijalne reorganizacije i dodatnih etničkih podjela u BiH, izbori se moraju održati

Stranka demokratske akcije (SDA) ocjenjuje neprihvatljivim zaključke HNS-a usvojene na zasjedanju u Mostaru i smatra da oni neće doprinijeti relaksiranju odnosa u Federaciji BiH, priopćeno je je iz ove stranke.

– Zaključci HNS-a, koji u sebi sadrže i prijetnje o „teritorijalnoj reorganizaciji“, niz proizvoljnih i netočnih ocjena i tumačenja Ustava i zakona, sužavaju prostor za razgovore o ustavnoj reformi i izmjenama izbornog zakonodavstva.

„Teritorijalne reorganizacije“ i dodatnih etničkih podjela neće biti, niti će SDA na to ikada pristati. Za to ne postoji nikakav pravni ni politički osnov. Avanturisti koji sanjaju o obnovi „Herceg-Bosne“ ili formiranju „trećeg entiteta“, morali bi na umu imati haške presude za udruženi zločinački poduhvat, kao i sudbinu „samouprave“ koju je predvodio Ante Jelavić, priopćeno je iz SDA.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SDA dalje navodi kako je “neutemeljena tvrdnja HNS-a da ne postoje ustavne i zakonske pretpostavke za održavanje izbora, te da je Središnje izborno povjerenstvo nezakonito izabrano. -HNS ne može preuzimati ulogu Ustavnog suda i drugih nadležnih sudova, pa sam donositi zaključke šta jeste a šta nije ustavno i zakonito. Postoje intitucije koje su nadležne za takva tumačenja, navodi SDA.

-Stranke okupljene oko HDZ-a imaju pravo bojkotirati izbore, to je njihova politička odluka. Međutim, nitko nema pravo – samo zato što nije ostvario svoj politički cilj – blokirati i sprječavati njihovo održavanje, jer je to u suprotnosti sa zakonom, priopćeno je iz SDA.

SDA je, dodaje se u priopćenju, uvijek pokazivala spremnost za razgovor o svim bitnim političkim pitanjima i pri tome težila postizanju kompromisnih i izbalansiranih rješenja u interesu države BiH i svih njenih građana, ali nikada neće pristati na neprincipijelne pritiske, ucjene ili prijetnje.

-Na politiku SDA pogotovo neće utjecati prijetnje i uvrede koje na račun Bosne i Hercegovine svakodnevno izriče predsjednik Hrvatske Zoran Milanović. On se i u Hrvatskoj pita malo, a o Bosni i Hercegovini će se uvijek pitati – nimalo – navodi se u priopćenju SDA, prenosi hms.ba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.