BiH: SDA traži od Beograda jasnije stajalište prema referendumu u RS

Foto: fah

Distanciranje predsjednika i premijera Srbije Tomislava Nikolića i Aleksandra Vučića od referenduma kojega za 25. rujna planiraju vlasti Republike Srpske je pozitivan signal no ne i dovoljan korak kojim bi se osiguralo puno poštivanje Daytonskog sporazuma, stajalište je Stranke demokratske akcije (SDA) koja je na vlasti u Bosni i Hercegovini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon sastanka srbijanskih lidera s čelnicima Republike Srpske s kojega je objavljeno kako Beograd ne podupire referendum kojim se pokušava osporiti autoritet Ustavnog suda BiH, iz središnjice SDA u Sarajevu reagirali su priopćenjem u kojemu su istaknuli kako je odgovornost Srbije očuvati Daytonski sporazum.

“Današnja odluka čelnih ljudi Republike Srbije da ne podrže održavanje referenduma 25. rujna u entitetu RS je put ka zaštiti Daytonskog sporazuma, ali je ipak nedovoljno. Nužno je da vlasti Srbije jasno kažu da su protiv referenduma i da zatraže njegovo neodržavanje”, naveli su iz SDA.

Iz stranke na čijem je čelu Bakir Izetbegović, aktualni predsjedatelj Predsjedništva BiH, ponovo su pozvali i međunarodnu zajednicu da ispuni svoje obveze koje proistječu iz Daytona i odluku o referendumu u RS stavi izvan snage.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Takođe, pozivamo institucije države Bosne i Hercegovine, prije svega Ustavni sud BiH te pravosudne organe, da na adekvatan način zaštite suverenitet i teritorijalni integritet BiH”, stoji u priopćenju SDA.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.