Bivši državni tužitelj Teherana zbog korupcije osuđen na 135 udaraca bičem

Foto: Thinkstock

Bivši teheranski državni tužitelj Saed Mortazavi, čiju ulogu u suzbijanju protivnika režima godinama osuđuju skupine za ljudska prava, osuđen je na 135 udaraca bičem na osnovi optužbe za korupciju, objavili su iranski mediji u srijedu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mortazavi je optužen da je “posezao u javne fondove i trošio njihova sredstva” dok je bio na čelu iranske nevladine organizacije za pomoć starijim i nezaposlenim osobama 2012. i 2013. godine, navodi se na internetskoj stranici državne televizije.

Kazna predstavlja dramatičan zaokret sreće za čovjeka koji je nekoć utjelovljivao produženu ruku nepopustljivoga pravosuđa Islamske Republike.

Human Rights Watch 2010. je opisao Mortazavija kao “serijskoga kršitelja ljudskih prava”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mostafa Turk Hamedani, odvjetnik nevladine organizacije za pomoć potrebitima, rekao je u srijedu da je kazna preblaga za optužbe koja Mortazavija terete.

“Poštujući mišljenje suda, žalit ću se na presudu”, rekao je prema internetskoj stranici državne televizije.

Mortazavi, 49, obnašao je dužnost glavnog tužitelja u Teheranu u razdoblju između 2003. i 2009. a nekoliko godina prije toga bio je na čelu teheranskoga revolucionarnoga suda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izazvao je veliku pozornost svojom ulogom u zatvaranju desetaka novina početkom 2000.-ih dok je vodio revolucionarni sud u doba reformističkog predsjednika Mohameda Hatamija, kojega su iranski konzervativni krugovi prezirali zbog toga što je pokušavao liberalizirati zemlju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.