Britanski arhiv: Oko 10.000 ljudi pobijeno 1989. u pokolju u Pekingu

Foto: fah

U pokolju na Tiananmenu u Pekingu poginulo je najmanje 10.000 osoba, pokazuju podaci iz britanskog arhiva koji nudi priču iz noćne more o vojnom gušenju demokratskih prosvjeda 1989. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Minimalna procjena poginulih civilnih žrtava iznosi 10.000”, zaključuje tadašnji britanski veleposlanik Alan Donald u tajnom telegramu upućenom Londonu.

Taj dokument iz Britanskog nacionalnog arhiva objavljen je više od 28 godina nakon krvavih događaja.

Procjena iznesena 5. lipnja 1989., dan nakon pokolja, gotovo je deset puta viša od opće prihvaćenih podataka o nekoliko stotina do najviše tisuću mrtvih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Britansku procjenu smatra vjerodostojnom francuski sinolog Jean-Pierre Cabestan koji podsjeća da se prema dokumentima s kojih je skinuta oznaka tajnosti zadnjih godina u SAD-u dolazi do sličnih brojki. “Radi se o dva dovoljno nezavisna izvora koja ukazuju na istu stvar”, rekao je Cabestan.

Podaci britanskog veleposlanika “nisu toliko iznenađujući s obzirom na to koliko je u Pekingu bilo svijeta, mobiliziranih ljudi” protiv kineske vlade, ističe sinolog s Baptističkog sveučilišta u Hong Kongu koji je u glavnom gradu Kine bio u dane koji su prethodili represiji.

Izvješće Alana Donalda pruža zastrašujuće svjedočanstvo o nasilju počinjenom u noći s 3. na 4. lipnja kad je kineska vojska ušla u Peking kako bi prekinula sedmotjedne prosvjede na Trgu Tiananmen, simboličnom središtu komunističke vlasti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kineski režim koji je stvorio tabu o tom razdoblju, objavio je krajem lipnja 1989. da je u suzbijanju “kontrarevolucionarnih nemira” poginulo 200 civila i “nekoliko desetaka” pripadnika snaga reda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.