U Finskoj je policija pokrenula kaznenu istragu protiv parlamentarne zastupnice Päivi Räsänen zbog objave koju je u lipnju 2019. godine objavila na društvenoj mreži Twitter.
Objava se odnosila na vodstvo njene crkve, a izrazila je sumnju zbog njegovog službenog sponzoriranja LGBT događaja „Pride 2019“, koji je bio popraćen slikom teksta iz Biblije.
Smiju li javni službenici izražavati svoja uvjerenja?
Nakon podužeg policijskog intervjua u studenom 2019., Päivi Räsänen očekuje još jedno ispitivanje u ožujku ove godine, i to zbog brošure na temu ljudske spolnosti koju je napisala za jednu kršćansku zakladu prije više od 16 godina.
Organizacija ADF International stala je u obranu gđe. Räsänen.
„U slobodnom društvu svakome bi trebalo biti dozvoljeno izražavanje vlastitih uvjerenja bez straha od cenzure. To je temelj svakog slobodnog i demokratskog društva. Kriminaliziranje govora takozvanim zakonima o „govoru mržnje“ sprečava važne javne rasprave i predstavlja ozbiljnu prijetnju našim demokracijama. Takve vrste slučajeva stvaraju kulturu straha i cenzure i postaju sve češće diljem Europe,“ rekao je Paul Coleman, izvršni direktor organizacije ADF International i autor knjige „Cenzurirano: Kako europski zakoni o govoru mržnje ugrožavaju slobodu govora“.
Istrage o govoru u Finskoj
U Finskoj postoji nekoliko zakona kojima se regulira govor, uključujući zakon o „etničkom uznemiravanju“ – prekršaju za koji se može dobiti kazna do dvije godine zatvora.
Policija je prethodno već donijela odluku o tome da će obustaviti istragu vezanu uz brošuru gđe. Räsänen te je zaključila da nema osnove za nastavak kaznenog progona. Međutim, glavni državni tužitelj ponovno je pokrenuo kaznenu istragu. Policija će 2. ožujka 2020. po drugi put intervjuirati gđu. Räsänen, ovaj put zbog brošure.
Päivi Räsänen je od 1995. godine zastupnica u Finskom parlamentu, od 2004. do 2015. godine bila je čelnik Kršćanskih demokrata, a od 2011. do 2015. ministrica unutarnjih poslova, kada je bila zadužena za crkvena pitanja u Finskoj.
Zastupnica upozorila: Ove policijske istrage ukazuju na probleme po pitanju ograničenja sloboda
Osvrnuvši se na policijsku istragu, rekla je:
„Nikada nisam pomislila da ću biti pod kaznenom istragom zbog izražavanja svojih uvjerenja. To me potpuno iznenadilo. Kao kršćanka i demokratski izabrana parlamentarna zastupnica, često čujem nešto s čime se ne slažem ili čemu se čvrsto protivim. Ponekad se osjećam uvrijeđeno. Vjerujem da je najbolji odgovor na to rasprava, a ne cenzura. Ove policijske istrage ukazuju na probleme po pitanju ograničenja sloboda koje su zajamčene u našem ustavu i međunarodnim sporazumima o ljudskim pravima. Najveća opasnost za vjersku slobodu i slobodu govora jest to što ne koristimo spomenuta prava. Nadam se da ove kaznene istrage neće dovesti do samocenzure među kršćanima. Ja ću koristiti svoja prava bez obzira na policijsku istragu. Potičem druge da isto to učine.“
Lorcan Price, pravni savjetnik za ADF International i član tima koji brani njen slučaj, izjavio je:
„Europski sud za ljudska prava potvrdio je da pravo na slobodu izražavanja ne štiti samo popularne ideje, već i one koje dovode u pitanje status quo. Možete podržavati slobodu govora gđe. Räsänen bilo da se slažete s njenim stajalištima ili ne. Ako želimo da se sloboda govora odnosi na nas same, moramo je primijeniti i na one s kojima se ne slažemo. Tolerancija je dvosmjerna ulica. Isključivanje ljudi s drukčijim uvjerenjima iz javnog prostora nije samo kršenje prava zaštićenih u međunarodnom i europskom pravu, već time osiromašujemo naša društva.“
Tekst se nastavlja ispod oglasa