Demokrat iz Alabame ustvrdio da je zakon koji štiti život nerođene djece ‘silovanje žena’

Foto: snimka zaslona

Gostujući u srijedu na CNN-u, voditelj demokratske manjine državnog Senata Alabame Bobby Singleton usporedio je usvajanje od državnog Senata onoga što bi mogao biti najstroži zakon o abortusu s činom silovanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zastupnici su u utorak navečer izglasali 25 glasova za i 6 protiv, usvajanje zakona, koji kriminalizira sve pobačaje, osim kada je život majke ugrožen. Prema zakonu, liječnici će se u slučaju obavljenog pobačaja suočavati sa zatvorskim kaznama u rasponu od 10 do 99 godina, te sa zatvorskim kaznama do 10 godina u slučaju pokušaja pobačaja.

“Mislim da je ovo strašan zakon. Mislim da smo silovali žene sinoć. Nadam se da će Vrhovni sud, ako dođe do te razine, odbiti ovaj slučaj proglasiti presedanom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje novinarke: “Jesu li zbog toga vaše kolege progurali ovaj zakon? Žele li zaista poslati liječnika u zatvor na 99 godina ili se nadaju da će time poništiti slučaj Roe protiv Wadea (op.a, presedan Vrhovnog suda kojim je abortus proglašen pravom svake žene)?

“Volio bih vjerovati da je to samo u svrhu poništenja slučaja Roe protiv Wadea. Postoje neki članovi senata u to iskreno vjeruju”, kazao je Singleton.

Singleton je dodao kako su u Alabami imali slučaj ujaka koji je silovao 12-godišnju nećakinju, te da bi ne može zamisliti kako bi svojoj kćeri trebao reći da mora nositi dijete te da treba gledati silovatelja u lice cijeli svoj život. “Ne bih to mogao podnijeti kao otac, stoga sam progovorio za sve žene Alabame jer je ovo jednostavno pogrešno”, ustvrdio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Nevjerojatan argument za pobačaj: ‘Neka djeca su neželjena – svejedno je hoćete li ih ubiti sada ili kasnije’

>Trumpov kandidat za Vrhovni sud komentirao presudu o legalizaciji abortusa, ljevičarski prosvjednici prekidali saslušanje

>Demokrati tuže Trumpovu vladu jer ponovno uspostavlja ‘Pravilo o zaštiti života’ Ronalda Reagana

Podsjetimo, ograničenja pobačaja uvedena su u čak 16 država ove godine, a četvero guvernera već je potvrdilo zakone o zabrani pobačaja ako se mogu detektirati otkucaji srca kod embrija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zastupnici koji su protiv pobačaja znaju da će zakoni koji se donose biti osporavani, a sudovi su ove godine već blokirali zakon iz Kentuckyja i još jedan zakon iz Iowe donesen prošle godine.

No, podržavatelji zabrane pobačaja u Alabami ističu da pravo na život nerođenog djeteta nadilazi sva druga prava.

Republikanski senator Cyde Chambliss, govoreći u korist zakona u Alabami, rekao je da je poanta u tome da se „ode izravno do Vrhovnog suda kako bismo osporili slučaj Roe protiv Wadea”. Visoki sud, sada s većinom konzervativnih sudaca nakon što je republikanski predsjednik Donald Trump imenovao nova dva suca, mogao bi poništiti ‘Roe protiv Wadea’, sudski presedan iz 1973. kojim je uspostavljeno “pravo žena na pobačaj”.

Samo ove godine, Georgia, Mississippi, Kentucky i Ohio donijeli su zakon kojim se zabranjuje pobačaj nakon što liječnik otkrije otkucaje srca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.