Egipatski parlament u utorak je izglasao produženje mandata predsjednika Abdel Fataha al-Sisija do 2030. godine, navode državni list Al-Ahram i državna televizija Nil TV.
“Mandat sadašnjeg predsjednika mora završiti nakon 6 godina”, određuje amandman koji je parlament izglasao u utorak.
U tekstu se navodi da al-Sisi može biti ponovo izabran na drugi šestogodišnji mandat.
Da bi zakon stupio na snagu treba bit podržan i na referendumu, a očekuje se da će biti organiziran sljedećih dana.
Kampanja za taj referendum već je počela posljednjih dana kada su brojni transparenti preplavili ulice Kaira.
Za sada nema informacija o broju zastupnika koji su glasali za ustavne amandmane.
Al-Sijevi pobornici dominiraju parlamentom u kojem sjedi 596 zastupnika.
Stranim novinarima nije bilo dopušteno pratiti taj sastanak, kao što je često slučaj s parlamentarnim zasjedanjima.
Ustavna revizija bi trebala također povećati kontrolu vlasti nad pravosuđem i institucionalizirati političku ulogu vojske, a ona je stup egipatskog režima.
Al-Sisi, autokrat za jedne, jamac stabilnosti za druge
Abdel Fatah al-Sisi, vojni časnik, pojavio se 2013. na političkoj sceni i pokrenuo krvavu odmazdu protiv pristaša islamističkog predsjednika Mohameda Mursija što je završilo smrću stotina islamističkih prosvjednika i uhićenjem stotina drugih, a među njima i samog Mursija.
Al Sisi je zatim 2014. izabran na četverogodišnji mandat te 2018. na drugi još jedan s 97,08 posto glasova na izborima na kojima nije imao uvjerljivog protukandidata. Uhićeni ili obeshrabreni njegovi potencijalni rivali nisu se mogli natjecati.
Al-Sisi ima gotovo jednoglasnu potporu svih medija i popularan je među brojnim Egipćanima umornima od godina kaosa koje su slijedile nakon narodne revolucije 2011. kojom je svrgnut nekadašnji autokratski predsjednik Hosni Mubarak.
Mnogi Egipćani drže da je 64-godišnji al-Sisi jedini sposoban osigurati stabilnost Egipta, ali za druge on je također autokrat i otkako je preuzeo vlast, taj saveznik zapadnih sila ušutkao je islamističku oporbu, ali i liberale i pod njegovom vladavinom zatvorili su se punili stotinama neistomišljenika.
Mučenja, prisilni nestanci, smrtne kazne, medijske cenzure, nevladine udruge redovito upozoravaju na kršenje sloboda u režimu predsjednika al-Sisija. Službeni Kairo sustavno odbacuje takve navode i redovito ističe da se vlada bori protiv terorizma.
U Sisijevu Egiptu manifestacije su zabranjene pa se pojava narodnog pokreta kakav se nedavno dogodio u Alžiru ili sada u Sudanu čini nezamisliva.
Na gospodarskom planu potaknuo je reforme, ali unatoč vrtoglavom rastu cijena nema ozbiljnijeg osporavanja njegova programa.
Tekst se nastavlja ispod oglasa