Erdogan: Turski birači glasovali za stabilnost i jedinstvo

Turski birači izjasnili su se na nedjeljnim parlamentarnim izborima za stabilnost i jedinstvo Turske, ocijenio je u ponedjeljak turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan pošto je njegova islamsko-konzervativna stranka AKP na izborima ponovno osvojila apsolutnu većinu, prenose agencije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Naš narod izjasnio se na izborima 1. studenoga da više voli usluge i projekte od polemike”, izjavio je Erdogan, te također naglasio da svijet treba poštivati rezultate tih izbora.

“Nacija se opredijelila za stabilnost. Budimo kao jedan, budimo svi braća”, rekao je Erdogan nakon molitve u džamiji u Istanbulu u ponedjeljak. On je međutim istodobno napao strane medije i njihovu kritiku njegove vladavine. “Je li to vaše shvaćanje demokracije? Sada je stranka s oko 50 posto glasova u Turskoj zadržala vlast … to bi trebao poštivati cijeli svijet, ali takvu zrelost nisam vidio”, dodao je Erdogan.

To su bile njegove prve reakcije na rezultate prijevremenih izbora od nedjelje koji su ponovno donijeli apsolutnu većinu mjesta njegovoj Stranci pravde i razvoja (AKP), koja je na parlamentarnim izborima u lipnju izgubila kontrolu nad parlamentom koju je imala unazad 13 godina. Erdogan je tada odustao od pregovora o osnivanju koalicijske vlade i pozvao birače na nove izbore, uvjeren da može preokrenuti rezultat.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U nedjelju su birači “dokazali snažnu volju u korist jedinstva i integriteta” Turske, rekao je Erdogan aludirajući na sukob između turskih vlasti i kurdskih pobunjenika Radničke stranke Kurdistana (PKK), koji je ponovno pokrenut u srpnju pošto je prekinut krhki mirovni proces.

“Rezultat izbora poslao je važnu poruku PKK-u. Ugnjetavanje i prolijevanje krvi ne mogu koegzistirati s demokracijom”, izjavio je Erdogan.

Stranka pravde i razvoja (AKP) osvojila je na nedjeljnim izborima 49,4 posto glasova i imat će 316 od 550 zastupničkih mjesta. Riječ je o velikom uspjehu predsjednika Erdogana (61), čija je stranka na izborima 7. lipnja izgubila potpunu kontrolu u parlamentu koju je imala posljednjih 13 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iznenađenje izbora predstavlja relativno loš rezultat prokurdske Demokratske stranke naroda (HDP) koja je pobjedonosno ušla u parlament u lipnju, a sada je jedva prešla izborni prag od deset posto. Osvojila je 10,7 posto glasova birača, što će joj osigurati 59 parlamentarnih mjesta, čak 21 manje od rezultata u lipnju.

Republikanska narodna stranka (CHP, socijaldemokrati) dolazi na drugo mjesto s 25,4 posto glasova, odnosno 134 mandata, slijedi Stranka nacionalne akcije (MHP, desnica) s 12 posto glasova i 41 zastupničkim mjestom. Obje su stranke ostvarile bitno lošiji rezultat u odnosu na lipanj.

Gotovo sve ankete prije izbora davale su AKP-u između 40 i 43 posto glasova, što ne bi bilo dovoljno za samostalno vođenje zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Erdoganu se isplatio rizik

U lipnju je izgledalo kao da je turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan pretrpio najteži udarac u svojoj političkoj karijeri pošto mu je stranka na izborima izgubila apsolutnu većinu. Ali se njegova odluka da se kocka s raspisivanjem prijevremenih izbora u nedjelju pretvorila u čistu pobjedu.

Stranka pravde i razvoja (AKP) osvojila je na nedjeljnim izborima 49,4 posto glasova, imat će 316 od 550 zastupničkih mjesta i ponovo potpunu kontrolu nad svim polugama vlasti u zemlji.

“Ovo je Erdoganova pobjeda”, rekao je Gonul Tol, direktor turskih studija u washingtonskom institutu za Bliski istok. “I veliko iznenađenje za sve”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Birači su Erdoganovoj stranci ponovo podarili apsolutnu većinu u parlamentu, u jednom od najboljih parlamentarnih rezultata za tu stranku uopće. Zabrinuti za sigurnost u zemlji, narušenu samoubilačkim napadima i nasiljem na jugoistoku, Turci su se vratili jednostranačkoj vlasti, ocjenuju analitičari.

Nijedna od većih agencija za ispitivanje javnog mnijenja nije predvidjela razmjer pobjede AKP-a na prijevremenim izborima koje je Erdogan raspisao pošto su propali razgovori o stvaranju koalicijske vlasti nakon lipanjskih izbora.

Oporbeni političari i analitičari tvrde da je Erdogan bio taj koji je blokirao koalicijske pregovore jer je strahovao da bi eventualna koalicija AKP-a s nekom manjom strankom zapravo oslabila AKP-ovu poziciju.

Prijevremeni izbori su svejedno bili kockanje, ali je Erdogan vjerovao da će oni koristiti njegovoj stranci.

“AKP je uspio uvjeriti birače da je povratak jednostranačkoj vlasti u njihovom najboljem interesu”, rekao je Aaron Stein, stručnjak za Tursku u Altantskom vijeću, uglednom američkom think-tanku.

Nakon agresivne kampanje za AKP prije izbora u lipnju, Erdogan je promijenio strategiju i povukao se u pozadinu, pustivši premijera Ahmeta Davutoglua da bude glavno lice kampanje.

Stranka se usredotočila na svoje socijalne i razvojne programe, što je bacilo u sjenu prijašnje pozive na temeljni zaokret u sustavu vladanja, odnosno prelazak na izvršno predsjedništvo u francuskom stilu, koje bi osnažilo Erdogana.

Analitičari su smatrali da njegova dominacija odbija neodlučne birače, uključujući neovisne s obje strane političkog spektra: turske nacionaliste s krajnje desnice i Kurde.

“Njegova promjena imidža se isplatila i birači su odbacili svoje prijašnje nezadovoljstvo njegovom vladavinom, izašli su i glasali za AKP”, kaže Stein.

“Mislim da se ovdje radi o tome da je AKP uspio vratiti glasove religioznih Kurda koje je izgubio.”

Prokurdska stranka HDP izgubila je više od milijun glasova jer su birači zabrinuti zbog nove pobune kurdskih militanata na jugoistoku zemlje.

Krajnje desna Stranka nacionalističke akcije (MHP) također je izgubila puno glasova koji su otišli AKP-u nedjelju, oko pet posto u usporedbi s izbornim rezultatima u lipnju. Stranka je loše vodila koalicijske razgovore i nije uspjela objasniti zašto odbija ući u vladu s AKP-om, zbog čega su mnogi birači bili razočarani.

Osim toga, na koalicijske vlade gleda se s oprezom u Turskoj, koja je bila suočena s nestabilnim koalicijama ’90-ih godina. Veliki jaz među strankama, koji je postao očit u koalicijskim razgovorima, još je više pojačao tu zabrinutost.

“Bolje je da AKP bude sam na vlasti. To je bolje zbog donošenja odluka i stabilnosti”, rekao je Mustafa Altintop, 44-godišnji trgovac, na dan izbora.

Zanimljivo je i da je 60 posto Turaka u Njemačkoj glasalo za AKP, desetak posto više nego u domovini. U Njemačkoj živi 2.9 milijuna Turaka s pravom glasa, a AKP je vodio kampanju i u toj zemlji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.