(FOTO) Svjetski priznati intelektualci mladima nude “drugačije” ljeto

Foto: narod.hr

Kada se u hrvatskim medijima raspravlja kako privući što veći broj domaćih i stranih mladih da provedu dio svog ljeta u Hrvatskoj, obično se govori o potrebi za kvalitetnim noćnim životom, zabavom, atrakcijama na plaži. Stereotipni doživljaj mladog čovjeka je kao osobe kojoj za ljeta nije ništa drugo na pameti nego utući mjesec-dva života na način koji je u što većem kontrastu s uobičajenim provođenjem vremena. Mladić koji je većinu godine za knjigom, mora da ima neutaživu potrebu za vrijeme ljeta odbaciti sve što ima veze s bilo kakvom edukacijom vezanom za osobnu izgradnju i izgradnju kvalitetnijeg društva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naravno, nitko se ne pita je li tom mladom čovjeku nešto bolje ponuđeno, postoji li neki alternativni način kako bi mogao organizirano s grupom vršnjaka provesti svoje ljeto tako da ono za njega ne bude samo puka pauza između dvije akademske godine. Izniman odaziv mladih na razne tjedne duhovne programe u organizaciji Zagrebačke nadbiskupije, SKAC-a i različitih vjerskih zajednica i pokreta pokazuju da kod mladih postoje snažna potreba za dubljim osmišljavanjem vremena praznika. No je li moguće da su, osim molitve, mladi spremni dobar dio ljeta posvetiti ozbiljnom radu na vlastitom obrazovanju?

Trotjedna ljetna škola u organizaciji Phoenix instituta, koja se već šestu godinu za redom odvija u Austriji, u mjestu Trumau u blizini Beča, a koju redovito posjećuje i grupa studenata iz Hrvatske, dokaz je da ne samo da su mladi iz Hrvatske i cijeloga svijeta (Meksiko, Poljska, Kolumbija, Velika Britanija, Južnoafrička Republika, Paragvaj) spremni odvojiti tri tjedna ljeta za obrazovanje, nego da su to za njih ujedno i tri najljepša tjedna u cijeloj godini. Živjeti tri tjedna u zajednici prijatelja koji su posvećeni zajedničkome idealu, i zajednički rasti u novim spoznajama kako taj ideal ostvariti, najuzbudljivije je moguće provedeno vrijeme s kojim se nijedno obično tulumarenje ne može usporediti.

Osnivači Phoenix instituta to su prepoznali još 1987. godine kada su u SAD-u krenuli sa željom da odgovore na potrebu za smislenim provođenjem ljetnog razdoblja za mlade, i sve od tada nastavili su sa svojom misijom izgrađivanja zajednice prijatelja ujedinjenih u zajedničku potragu za istinitim, dobrim i lijepim, te s ciljem promicanja osobne i društvene predanosti kroz razumijevanje, potvrđivanje i promoviranje vrijednosti zapadne civilizacije, kroz obrazovanje, prijateljstvo i vodstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz izgrađivanje dugoročnih prijateljstava koja urođuju suradnjama u zajedničkim projektima, odlika Phoenixove ljetne škole su iznimno kvalitetni predavači koje čine svjetski priznati intelektualci. Tako su ove godine program predvodili Rocco Buttiglione, bivši talijanski ministar kulture, jedan od bliskih suradnika svetog Ivana Pavla II. i član Europske akademije znanosti i umjetnosti, koji je predavao o razvoju poimanja pravde i milosrđa. Rodrigo Guerrra, direktor Centra za napredna društvena istraživanja u Meksiku, član Papinskog vijeća za pravdu i mir i Papinske akademije za život, koji je vodio predmet vezan za razumijevanje početaka svemira i ljudskog života, te Bernhard Dolna, dekan Međunarodnog teloškog instuta, koji je držao predavanja iz Platonovog djela „Država“.

Posebno bogatsvo ove ljetne škole je cjelodnevna prisutnost navedenih predavača sa studentima, tako da se zajednički objedi pretvaraju u satove filozofije, a večeri u priliku za slušanje bogatih iskustava njihovog javnog djelovanja. Izvan nastave se uči u jednakoj mjeri kao i na nastavi, a studente se potiče i na dijeljenje iskustava rada u svojim zajednicama, kako bi nadahnuli druge ili ostvarili suradnju. Različiti izazovi s kojima se susreću mladi u Latinskoj Americi i Europi, pomažu bolje razumjeti druge kulture i pokušati iz njihovog bogatstva pronaći rješenja za izazove s kojima se sami susrećemo.

Tekstovi koji se na pojedinim predmetima obrađuju povezani su s jedne strane s klasičnim misliocima koji su utjecali na formiranje zapadneuropske civilizacije, a s druge strane s aktualnim pristupom trenutnoj problematici i nuđenjem odgovora na pitanja koje sadašnji trenutak pred nas postavlja. Tako se, primjerice, u predmetu posvećenom poimanju pravednosti i milosrđa u prvim tjednima obrađuju djela Tome Akvinskog i Dantea Alighieria, da bi se zatim, uzevši te tekstove u obzir, u kontekst stavilo apostolske pobudnice pape Franje Amoris Laetitia. U predmetu posvećenom razumijevanju početaka svemira i ljudskog života, u obzir se s jedne strane uzimaju tradicionalni kozmološki argumenti Božjeg postojanja izneseni još u srednjem vijeku, baš kao i posljednja dostignuća i pronalasci iz područja astronomije i fizike. Ovakav sveobuhvatan pristup omogućuje polaznicima da s jedne strane imaju kvalitetan filozofski temelj za svoje razmišljanje, ali i da njihovo razumijevanje stvarnosti bude usklađeno i sa sadašnjim trenutkom i pitanjima koja se danas otvaraju. Interakcija sa studentima za vrijeme nastave jedan je od sastavnih dijelova podučavanja, pa su stoga predavanja uvijek dinamična i otvorena svakom studentu da ih obogati svojim doprinosom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim predavanja i učenja, vrijeme je obogaćeno posjetima bečkim znamenitostima, ili izletima u druge gradove, a ove smo godine imali i veliko zadovoljstvo biti ugošćeni od strane bečkog nadbiskupa, kardinala Schönborna, koji je već više godina upoznat s radom Phoenix instituta u području obrazovanja i zalaganja za razvoj društva, a susreli smo se i s bivšim biskupom Salzburga Andreasom Launom, koji je dobar dio svog života posvetio djelovanju na zaštiti dostojanstva života i braka.

Sve nabrojeno čini ljeto provedeno na Phoenix institutu jednim od najljepših i ujedno najkorisnijih iskustava koje mlada osoba može doživjeti, te koje je mnogim polaznicima iz temelja promijenilo pogled na svijet. Posve dovoljan razlog da se mladi rado vraćaju, nadamo se dovoljan razlog da se i kod nas ozbiljno razmisli o sličnim inicijativama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.