Globalni kibernetički napad jenjava?

Foto: fah

Globalni kibernetički napad koji je od petka pogodio oko 150 zemalja i najmanje 200.000 računala širom svijeta u ponedjeljak popušta ali tvrtke i organizacije upozorene su da i nadalje budu na oprezu, javlja BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Britanska Nacionalna kriminalistička agencija (NCA) priopćila je da do podneva nije imala nikakvih pokazatelja mogućeg novog napada, ali je upozorila da bi se on ipak mogao dogoditi.

Britanska Nacionalna zdravstvena služba (NHS) koja je prijavila neke od prvih napada u petak, kazala je da pogođene organizacije rade normalno i odbacila je mogućnost novog velikog napada.

“Nemamo saznanja da su planirani novi veliki napadi a obavještajne službe nisu nas upozorile na takvu mogućnost”, navodi NHS u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Masovni kibernetički napad takozvanim ucjenjivačkim softverom (ransomware) u petak je pogodio računalne mreže tvrtki i javnih ustanova širom svijeta.

Ucjenjivački softver blokira pristup računalnom sustavu i potom traži novac kako bi ga odblokirao.

NCA je upozorio žrtve napada da ne plaćaju nikakav novac jer nema jamstava da će se kodirani fajlovi vratiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

BBC je prenosi izjavu analitičara koji je kazao da su organizacije i tvrtke u Britaniji dosad platile 38.000 dolara.

EU-ova agencija Europol rekla je da je ovaj napad bez presedana.

“Korištenje kibernetičkih napada sa zločinačkim ciljem sve je veća prijetnja koja traži koordinirani i globalni odgovor EU-a i zemalja članica”, rekao je Margaritis Schinas, glasnogovornik EK-a u ponedjeljak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kineski stručnjaci za kibernetičku sigurnost u ponedjeljak su priopćili da su stotine tisuća računala i gotovo 30.000 institucija, uključujući vladine agencije, pogođene u Kini globalnim kibernetičkim napadom.

Indonezijska vlada također je u ponedjeljak zatražila od kompanija da ažuriraju svoje sustave nakon što su dvije bolnice u Džakarti pogođene virusom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.