Godinu dana od rata u Gazi nijedan problem nije riješen

Treći rat u Pojasu Gaze u zadnjih šest godina izbio je 8. srpnja 2014., a godinu dana poslije prekid vatre koji se uglavnom poštuje nije riješio nijedno pitanje koje je izazvalo sukob s velikim žrtvama i golemim materijalnim razaranjima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izrael je vojnu operaciju “Zaštitni rub” pokrenuo 8. srpnja 2014. u ponoć, nakon nekoliko tjedana napetosti izazvanih ubojstvom troje mladih Izraelaca, a zatim i mladog Palestinca.

Taj treći rat u Gazi u šest godina u kojem je ubijen 2251 Palestinac od kojih 551 dijete, završio je 26. kolovoza prekidom vatre. Više od 10.000 Palestinaca bilo je ranjenih, a 100.000 je ostalo bez krova nad glavom.

Na izraelskoj strani ubijene su 72 osobe, od kojih 67 vojnika. Izrael je počast svojim žrtvama odao u ponedjeljak, a palestinski pokret Hamas, koji je na vlasti u Gazi, komemoraciju održava u srijedu navečer.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sedmogodišnje dijete preživjelo tri rata

Godinu dana poslije, novi rat u Gazi čini se ponovno “neizbježnim”, upozorio je Robert Turner, zadužen za operacije pomoći UNRWA, (UN-ova agencija za pomoć palestinskim izbjeglicama), jer strane nisu počele rješavati temeljne probleme, a to samo može pripremati novi krug nasilja.

Temeljni se problemi zapravo perpetuiraju: blokada Gaze koju su Izraelci nametnuli traje devet godina i doslovce je zaustavila svaki izvoz iz Gaze.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izraelska blokada Gaze priječi dopremu bilo kakvoga građevinskog materijala, jer Izraelci strahuju da bi oružane skupine mogle u njemu ‘prošvercati’ oružje. Posljedice takve politike je da obnova u enklavi, siromašnoj i prenapučenoj, nije ni počela.

S više od 18.000 potpuno ili gotovo potpuno uništenih kuća, 100.000 stanovnika Gaze još živi kod rodbine, u skloništima i neprimjerenim nastambama jer je UNRWA nedavno zatvorila svoje posljednje centre za raseljene.

Lanjski sukob utisnuo je neizbrisiv trag na stanovnike Gaze, od kojih je gotovo polovica mlađa od 14 godina. “Dijete, čak sedmogodišnje dijete, već je proživjelo tri rata”, kaže Turner.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema UN-u, zbog rata gotovo 400.000 djece treba psihološku pomoć.

Godinu dana od sukoba u kojem je, prema vlastitim tvrdnjama, Hamas pobijedio, samo 35 posto Palestinaca ispitanih na Zapadnoj obali i u Gazi, zadovoljno je ishodom.

Otkako je prekid vatre zaključen nije se pristupilo rješavanju nijednog od gorućih pitanja. Palestinci i Izraelci trebali bi se sastati i dogovoriti gradnju luke, obnovu zračne luke u Gazi te ukidanje blokade. Dosad se još nijednom nisu sastali.

Rasuće siromaštvo i 44-postotna nezaposlenost

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu zaprijetio je u ponedjeljak na svečanosti u spomen na izraelske žrtve lanjskog sukoba da će “oni koji pokušaju napasti naš narod platiti to krvlju”.

Hamas i Izrael ipak su počeli “razgovarati” o mogućem dugotrajnom primirju u zamjenu za ukidanje blokade, no za stanovnike Gaze to je daleka budućnost, a sada im valja preživjeti dan po dan.

Nezaposlenost od 44 posto i ovisnost tri četvrtine stanovništva o humanitarnoj pomoći čine stanje u Gazi neodrživim. Međunarodni donatori k tomu nisu održali obećanja o donacijama data po završetku rata.

Izraelske kontrole na graničnim prijelazima drastične su, a jedni prijelaz iz Gaze prema Egiptu, onaj u Rafahu, otvara se na kapaljku te doista malen broj od 1,8 milijuna stanovnika Gaze uspijeva izaći iz blokirane enklave.

Iz Sredozemlja je nemoguće doprijeti do Gaze i dopremiti brodovima pomoć ili s druge strane isploviti na more dalje od šest nautičkih milja. U utorak je tako izraelska mornraica ponovno zaustavila šest ribara iz Gaze.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.