Internet mora biti javno dobro – američki predsjednik

Američki predsjednik Barack Obama poručio je u ponedjeljak da bi Internet trebao biti javno dobro, šaljući time jasnu poruku u sklopu priprema nove regulative za pružatelje usluga pristupa Mreži.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obama je složio s aktivistima koji zahtijevaju da se Internet, uključujući i uslugu širokopojasnog pristupa, proglasi javnim dobrom i da ga regulira neovisno Savezno povjerenstvo za komunikacije (FCC).

Američki predsjednik pozvao je povjerenstvo da dobavljačima zabrani blokadu odnosno ograničavanje pristupa određenim internetskim stranicama. Smatra također da se internetskim stranicama ne bi trebala naplaćivati posebna naknada za iznimno brz pristup Internetu.

“Internet je od samih početaka organiziran na temeljnim načelima otvorenosti, pravednosti i slobode. Nema kontrolora koji bi odlučivali kojim stranicama možete pristupiti. Nema ni cestarine na informatičkoj auto-cesti”, poručio je američki predsjednik u video priopćenju koji je objavila Bijela kuća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Napuštanje tih načela značilo bi kraj Interneta kakav poznajemo”, dodao je Obama.

Neočekivano oštrim priopćenjem američki se predsjednik suprotstavio dobavljačima usluge pristupa Internetu, koji tvrde da će ih postrožena regulativa odvratiti od ulaganja u infrastrukturu i u poboljšanje usluge.

Proglašenje Interneta javnim dobrom predstavljalo bi “radikalnu promjenu politike koja bi mogla nanijeti veliku štetu otvorenom Internetu, tržišnom natjecanju i inovacijama”, poručio je u priopćenju operater Verizon.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američki savezni sudovi u siječnju su poništili skup propisa kojima je Savezno povjerenstvo za komunikacije dobavljačima usluge pristupa Internetu zabranilo blokadu i diskriminatorni odnos prema internetskim sadržajima. FCC sada radi na novim propisima koji bi trebali postići isti cilj.

Predsjedatelj FCC-a Tom Wheeler složio se u ponedjeljak s američkim predsjednikom.

“Poput predsjednika, i ja vjerujem da Internet mora ostati slobodna platforma za slobodno izražavanje, inovacije i ekonomski rast. Obojica se protivimo specijalnim, posebno brzim vezama s Internetom. Internet ne smije privilegirati jedne na račun drugih”, poručio je čelnik povjerenstva u priopćenju objavljenom u ponedjeljak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upozorio je ipak da je uvođenje novih propisa teška zadaća.

“Što smo dublje proučavali pitanja koja sa sobom povlače razne pravne opcije, to smo jasnije uviđali da imamo još posla”, pojasnio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.