Inzko ne isključuje bonnske ovlasti zbog referenduma RS-a

Foto: fah

Visoki međunarodni predstavnik u BiH Valentin Inzko u petak nije odbacio mogućnost korištenja visokih bonnskih ovlasti kojim može poništiti sve odluke lokalnih vlasti govoreći o referendumu koje planiraju provesti vlasti Republike Srpske o pravosuđu u BiH za kojega je ocijenio da je protivan mirovnom sporazumu iz Daytona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”RS ima pravo na referendum u okviru svojih kompetencija, recimo o pravosuđu Republike Srpske, korupciji u RS-u, ali ne može imati nadležnosti za cijelu državu. Sve što je na državnoj razini treba biti riješeno na državnoj razini”, rekao je visoki međunarodni predstavnik u izjavi za medije u Banjoj Luci.

Dodao je kako visoki predstavnik ima više mogućnosti kako spriječiti kršenje Daytonskog sporazuma uključujući bonnske ovlasti na temelju kojih je nametnuto više desetaka zakona i odluka te smijenjeno više od 150 lokalnih dužnosnika.

Iz OHR-a su u petak priopćili da iz Republike Srpske niječu ovlasti visokog predstavnika kako bi opravdali kršenja mirovnog sporazuma i time riskiraju dalju izolaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Bez obzira na to, mandat visokog predstavnika ostaje nepromijenjen, kao i njegove ovlasti”, navodi se u priopćenju iz ureda visokog međunarodnog predstavnika (OHR).

Vlasti RS-a najavile su referendum o državnome Sudu BiH i tužiteljstvu tvrdeći da njihovo postojanje nije predviđeno Daytonskim mirovnim sporazumom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.