Iran i SAD slave ‘rijetku’ šansu za novi početak

epa05107119 US President Barack Obama delivers a statement about the U.S. lifting economic sanctions on Iran in the Cabinet Room of the White House in Washington, DC, USA, 17 January 2016. Obama also spoke about the freed American hostages, and said that Iran 'will not get its hands on a nuclear bomb.' EPA/JIM LO SCALZO

Buran vikend u kojem su razmjenjeni zatvorenici, ublažene sankcije i potvrđeno da je Teheran ograničio svoj nukleari program pruža SAD-u i Iranu “rijetku” šansu za “novi početak”, izjavili su u nedjelju američki i iranski dužnosnici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američki predsjednik Barack Obama i iranski predsjednik Hasan Rohani u odvojenim su izjavama rekli su da vide novu priliku Iranu da obnovi odnose sa Zapadom.

“Pružili smo ruke svijetu kao znak prijateljstva i otvorili novo poglavlje u odnosima sa svijetom nakon što smo prevladali sva neprijateljstva, sumnje i planove uperene protiv nas”, rekao je Rohani u priopćenju.

Obama je u Bijeloj kući dao sličnu izjavu. “Imate rijetku priliku za novi početak. Morate to iskoristiti”, rekao je Obama obraćajući se mladima iz Irana. “Možemo ovaj svijet učiniti sigurnijim za našu djecu i našu unučad”, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američki predsjednik je pohvalio sve ono što je za vikend učinjeno na ublažavanju napetosti i postignuto na diplomatski način, a istovremeno je dovelo do ograničavanja iranskog nuklearnog programa.

Rohani je u priopćenju istaknuo da je Iran spreman u ropotarnici povijesti ostaviti godine žučnih odnosa sa Zapadom. “Mi nismo opasnost nijednom narodu i vladi. Spremni smo zaštititi Iran, ali mi smo istovremeno i glasnici mira, stabilnosti i sigurnosti u regiji u i svijetu”, naglasio je.

Hvaleći sporazum koji je suzbio iranske nuklearne ambicije, Obama je rekao da je spreman prihvatiti ruku pomirenja. “Ovaj povjesni rezultat postigli smo diplomacijom, bez pokretanja novog rata na Bliskom istoku”, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodao je da će SAD i dalje pozorno pratiti iranske ambicije u regiji, gdje Teheran podupire pobunjenike u jemenu i režim u Siriji. “Ostajemo čvrsti u protivljenju iranskim pokušajima da destabilizira druge zemlje”, istaknuo je Obama podsjetivši da se nastavljaju sankcije zbog iranskog balističkog programa i stanja ljudski prava u toj zemlji.

Pet Iranaca i mreža tvrtki baziranih u Ujedinjenim Arapskim Emiratima i u Kini dodani su na američku financijsku crnu listu, objavilo je američko ministarstvo financija.

Njihova eventualna imovina u SAD-u će biti zaleđena i zabranjeno im je poslovati s američkim tvrtkama i državljanima, prema tim sankcijama koje bi mogle izazvati oštru reakciju iranskih vlasti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kerry: SAD će Iranu vratiti 1,7 milijardi dolara

Sjedinjene Američke Države vratit će Iranu ukupno 1,7 milijardi dolara duga i kamata iz doba Islamske revolucije 1979. i prekida diplomatskih odnosa, prema priopćenju državnog tajnika Johna Kerryja od nedjelje.

Povrat novca, koji je rezultat nagodbe na sudu u Den Haagu, odnosi se na 400 milijuna dolara koji su bili zamrznuti od 1981. i 1,3 milijarde dolara kamata, ali nema veze s desecima milijardi dolara koje Teheran treba dobiti natrag nakon što je u subotu stupio na snagu sporazum o njegovom nuklearnom programu i ukidanje sankcija.

Ta sredstva su dio fonda koji je Iran nekad koristio za kupovinu vojne opreme iz SAD-a, koji je bio desetljećima blokiran zbog američko-iranske sudske parnice. Ova najava je stigla nakon što je Teheran pustio pet američkih zatvorenika nakon provedbe nuklearnog

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.