Jemenski Hutiji u defenzivi nakon smrti njihova političkog vođe

Foto: fah

Ubojstvo Salaha al-Samada, političkog zapovjednika jemenskih pobunjenika, težak je udarac za Hutije koji su u defenzivi, a prednost ima Saudijska Arabija koja protiv njih ratuje od 2015. i sada želi vojno rješenje, ocjenjuju analitičari o ratu koji je izazvao “najveću humanitarnu krizu”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Pao je kao mučenik”, sa šest svojih suboraca 19. travnja u pokrajini Hudeida, priznali su u ponedjeljak pobunjenici i najavili odmazdu za Samadovu smrt u zračnom napadu arapske koalicije predvođene Saudijskom Arabijom.

Al-Samad je bio predsjednik Vrhovnog političkog vijeća pobunjenika, a to zapravo znači da je bio predsjednik područja u Jemenu koja nadziru Hutiji.

Adam Baron iz Europskog vijeća za vanjske poslove smatra da je uklanjanjem političkog vođe “nastupio veliki preokret” u ratu u Jemenu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Riječ je o najvećem uspjehu koalicije do danas koji pokazuje da se poboljšavaju njihove obavještajne sposobnosti”, kaže Baron.

Hutiji su izgubili najmanje 25 vojnih zapovjednika, no Baron podsjeća da su oni i “ranije gubili ključne vođe, ali su se uspjeli oporaviti”.

Drugi zapadni stručnjak koji je želio ostati neimenovan upozorava da je Saleh al-Samad bio “razumna” osoba, koja je ranije sudjelovala u pregovorima pa je moguće da njegova smrt “smanji izglede za rješenje sukoba putem pregovora”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Arapska koalicija napreduje, ali diskretno, no u svjetskim medijima zadnjih se godina više o njoj govorilo po pretjeranoj uporabi sile pri čemu su pogibali civili, kao i u nedjelju navečer kada su najmanje 23 osobe poginule, a 65 je ranjeno u zračnim napadima koji su pogodili svatove u pokrajini Hajja.

Sukobi su se pogoršali zadnjih šest mjeseci kada su pobunjenici ispalili prvi balistički projekti na zračnu luku u Rijadu u Saudijskoj Arabiji, na što je koalicija silovito uzvratila.

Rat u Jemenu u kojem Saudijci podržavaju službenu vladu Jemena, a Iran Hutije, koji su šijiti, odmjeravanje je snaga između sunitske Saudijske Arabije i šijitskog Irana, kažu stručnjaci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od 2015. godine 10.000 ljudi ubijeno je i 54.000 ranjeno u tom ratu koji je izazvao glad, epidemije bolesti i “najveću humanitarnu krizu”, ocjenjuju Ujedinjeni narodi.

Hutiji “u defenzivi”, pokušavaju očuvati kontrolu nad svojim teritorijima i sada im je “najjednostavnije ispaljivati projektile koje im dobavlja Iran”, kaže analitičar Mustafa Alani iz Istraživačkog centra u Zaljevu (Gulf Research Center).

Saudijska Arabija optužuje Iran da naoružava Hutije, da im isporučuje bespilotne letjelice, no Iran to opovrgava.

Za Saudijce i njihove saveznike “na ovom stupnju nema drugog rješenja” do vojnog, smatra Alani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predviđa da bi novi izaslanik UN-a za Jemen, Britanac Martin Griffiths, koji je obećao Vijeću sigurnosti “u roku od dva mjeseca donijeti okvir za pregovore”, mogao imati nekih izgleda jer se pojačao “vojni pritisak” na Hutije pa bi oni sada mogli “biti skloniji političkom kompromisu”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.