Južnokorejski birači u utorak izlaze na predsjedničke izbore, dva mjeseca nakon opoziva bivše predsjednice Park Geun Hye zbog korupcijskog skandala.
Južna Koreja je u turbulentnom razdoblju. Nakon masovnih prosvjeda koji su potaknuli opoziv Park Geun Hye, zemlja je suočena s novim napetostima koje izaziva problematični sjevernokorejski susjed Kim Jong-un.
Novi čelnik četvrte azijske ekonomije u idućih će pet godina morati pažljivo donositi teške odluke.
Zemlja poznata po svojim tehnološkim proizvodima suočena je rastom nezaposlenosti mladih, rastom dugova kućanstava i eskalacijom napetosti u odnosima sa Sjevernom Korejom.
“Dva su ključna pitanja na ovim izborima”, kaže analitičar Paik Hak Soon. “Sigurnost i ekonomija”.
Južnokorejci žele nekoga tko ih može izvesti iz unutarnje krize u koju je zemlja upletena godinama i istodobno smiriti vanjskopolitičku situaciju.
Nakon devet godina konzervativne vlasti, sve upućuje na to da će doći do promjene smjera.
Ankete daju jasnu prednost oporbenom kandidatu lijevog centra Moon Jae Inu, koji je bio šef kabineta bivšem predsjedniku Roh Moo Hyunu.
Ovo je drugi put da je 64-godišnjih odvjetnik za ljudska prava natječe na predsjedničkim izborima. Godine 2012. pobijedila ga je nedavno smijenjena Park, prva predsjednica u povijesti Južne Koreje .
Korupcijski skandal koji je doveo do njezina opoziva i podizanja nekoliko optužnica teško je naštetio i njezinoj stranci.
Posljednje ankete Moonu daju oko 40 posto, a njegovom najbližem protukandidatu Hong Joon Pyou, članu stranke bivše predsjednice, oko 20 posto glasova. U utrci je još troje kandidata, a više od petine od 42,5 milijuna birača još je neodlučno.
Za južnokorejskog predsjednika glasa u samo jednom krugu. Pobjednik je onaj koji dobije najviše glasova.
Glavna tema izborne kampanje bili su odnosi s Pjongjangom.
Kandidati se razlikuju u svojim pristupima. Ljevica sugerira da treba pokušati približiti se sjevernom susjedu, a desnica da se u pomoć pozovu Amerikanci i u zemlji razmjesti njihovo nuklearno oružje.
Nedavni verbali sukob Pjongjanga i Washingtona izazvao je dodatnu nelagodu u Južnoj Koreji, posebice zbog prijetnji nepredvidivog američkog predsjednika Donalda Trumpa da će poduzeti jedostranu akciju protiv Sjevera.
Vodeći kandidat Moon preferira dijalog i želi obnoviti politiku približavanja kakvu je provodio njegov mentor Roh. Odbacuje krtike da to Seul pretvara u slabića i da time može ugroziti savezništvo s Amerikancima.
Moon tvrdi da samo nametanje sankcija nije dovoljno. “Potrebna nam je potpuno nova vizija za stvaranje trajnog mira i napretka na Korejskom poluotoku”, rekao je.
Ali i on je jasno dao do znanja da je preduvjet za to prestanak sjevernokorejskog ispitivanja nuklearnog oružja.
Tekst se nastavlja ispod oglasa