Donald Trump i Hillary Clinton odmjerit će snage u američkoj predsjedničkoj utrci 8. studenoga. Tko ima više šansi za pobjedu? Što to znači za američku vanjsku politiku i odnos prema Europi? Analizirali su gosti sinoćnje emisije Otvoreno: Tvrtko Jakovina (FFZG), Lidija Čehulić Vukadinović (FPZG), bivši ministar vanjskih poslova Miomir Žužul i sociolog Slaven Letica.
Tko će pobijediti na američkim izborima je, kaže Miomir Žužul, pitanje za milijun dolara. Vjeruje da se pobjednik neće znati do posljednjeg trenutka. Radi se o sukobu između političkog establishmenta čije je lice Hillary Clinton i neestablishmenta koji zastupa Donald Trump.
Trump igra na duboke podjele u američkome društvu, ali Žužulu se čini da se više radi o podjeli žele li Amerikanci nekog predvidivog ili nekoga tko im nudi nešto sasvim novo. Igra se na nezadovoljne glasače koji su umorni od svega što su vidjeli. Nema sumnje da će Clinton bolje proći kod manjina. Realnost je da će pobijediti onaj tko bolje prođe u 4-5 tzv. prevrtljivih država. Pritom je Trumpu najvažnija pobjeda u Ohiu.
Žužul je spomenuo i sudski slučaj u Virginiji gdje je jedan od delegata tužio državu, dobio presudu i sada delegati mogu slobodno glasovati onako kako žele, a ne onako kako je odlučeno na primaries.
Trumpova strategija da dokaže da je on najbolja opcija za SAD je prikazivati sebe kao čovjeka koji može rješavati sve probleme, rekao je Žužul.
Ako pobijedi Clinton, 90 posto vanjskopolitičkog tima bit će poznato, a ako pobijedi Trump, njegova vanjska politika je nepoznanica, zaključio je Žužul.
Ako pobijedi Clinton, nastavlja se Obamina vanjskopolitička strategija koja je, smatra Lidija Čehulić Vukadinović, nedovoljno koherentna. Euroatlantizam postaje izuzetno važan za američku politiku, objasnila je.
Nikada vanjska politika nije bila dominantna u odluci američkih birača, već unutarnji politički problemi. Trump ne bi bio tu gdje je da nije lukav i pametan. Ako postane predsjednik, on neće provesti sve svoje radikalne izjave u djelo jer za njih mora imati potporu Kongresa. Trump je najavio novi smjer u vanjskoj politici, među ostalim poboljšanje odnosa sa Rusijom.
Ako pobijedi Clinton, američka vanjska politika će biti statična kao i dosad, a s Trumpom bi sve moglo postati mnogo dinamičnije, izazovnije i interesantnije, zaključila je profesorica.
Tvrtko Jakovina istaknuo je važnost Ohija. Guverner John Kasich nije se pojavio na konvenciji. Kasichu su ponudili mjesto potpredsjednika s ovlastima u unutarnjoj i vanjskoj politici, a Kasich je upitao “Ako ja radim, što će raditi predsjednik?”. On će se brinuti da Amerika ponovno postane velika, kaže Jakovina da je bio odgovor, i upravo to je, smatra, slika Donalda Trumpa.
Republikanski kandidat mora privući manjine, naročito latinoamerikance.
Jakovina se nada da će pobjedu odnijeti Clinton jer je ona stabilna osoba koja poznaje povijest.
Puno su važnije unutarnje politike nego američka vanjska politika, smatra Slaven Letica. Kaže da se Donald Trump demonizira u medijima te da je njegova slika potpuno površna i dilentantska.
Trump ima komunikacijske sposobnosti, zna motivirati svoje biračko tijelo, ali je važno da zadobije dio manjinske populacije. Ako ne uspije, njegove šanse će padati, a rasti će šanse Hillary Clinton, zaključio je Letica.