Makedonski ministar: Dobili smo malo novaca za migrante, a neopravdano puno negativnog publiciteta

Makedonija koja je već duže vrijeme suočena s navalom migranata i izbjeglica nije dobila mnogo pomoći od Europske unije, ali je neopravdano stekla mnogo negativnog publiciteta zbog navoden brutalnosti sigurnosnih snaga, rekao je u četvrtak u razgovoru za Slovensku televiziju makedonski ministar vanjskih poslova Nikola Poposki.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Više od 130 000 izbjeglica

Osim verbalnih izraza solidarnosti Makedonija od EU-a do sada nije mnogo dobila, a iako je od početka ove godine registrirala više od 130.000 izbjeglica, od čega 45.000 samo u zadnjih mjesec i pol dana, konkretna pomoć joj nije ponuđena, ustvrdio je Poposki.

“Jedina konkretna pomoć je bilo 18.000 eura makedonskom Crvenom križu”, kazao je Poposki, dodajući da se troškovi koje Makedonija ima s migrantima penju na milijuune eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako se sadašnji trend dolaska izbjeglica i migranata s Bliskog istoka i Afrike u Makedoniju nastavi, njih bi do početka zime moglo biti registrirano 200.000, a sadašnja situacija je paradoksalna jer u Makedoniju dolaze iz Europske unije.

Lako je Makedoniju osuđivati iz daljine

“Lako je Makedoniju osuđivati iz daljine, a ne pomagati da se problem riješi. Mogli bismo se ponašati neodgovorno i reći da to nije naša briga, te otvoriti granici za sve, ali to bi bilo neodgovorno i povećalo bi krizu u Europskoj uniji”, upozorio je Poposki.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smatra da bi migrantsku krizu trebalo rješavati tamo gdje se je pojavila ili u državama u koje su najprije izbjegli, a teret pravednije raspodijeliti.

“Da se je u prvoj fazi pomoglo Turskoj, gdje je izbjeglica najviše, danas bi Europa imala manje teškoća. Trajno rješenje bilo bi jamačno stabiliziranje država izvora migranata, kao što su Sirija i Irak, no to je daleko godinama. Do tada moramo izbjeglicama koji su kod nas osigurati sigurnost i uvjete za život”, kazao je makedonski ministar.

“Dugoročno, izbjeglice bi morale dobiti pomoć bliže svojim domovima, a to znači da bi u to trebala biti uključena Turska. No, njen je argument da na svom teritoriju imaju već dva milijuna izbjeglica i da ih nitko nije slušao kad su upozoravali na problem”, kazao je Poposki.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.