Maratonski razgovori o miru u Ukrajini završili: Postignut opći dogovor o prekidu vatre i političkom rješenju krize

Čelnici Ukrajine, Rusije, Njemačke i Francuske postigli su na pregovorima u Minsku u četvrtak opći dogovor o prekidu vatre i opći dogovor o političkom rješenju krize u Ukrajini, rekao je po završetku razgovora francuski predsjednik Francois Hollande, prenose agencije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je da su čelnici usuglasili sporazum o zaustavljanju sukoba u istočnoj Ukrajini. Govoreći novinarima nakon gotovo 16 sati pregovora, Putin je rekao da su se četvoro čelnika “uspjeli usuglasiti oko glavnih pitanja”, te dodao da će prekid vatre stupiti na snagu 15. veljače.

Kako je priopćio Kremlj, četvero čelnika potvrdilo je svoje poštivanje ukrajinskog teritorijalnog suvereniteta i integriteta.

Tijek razgovora

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, Ukrajinski, ruski i francuski predsjednik Petro Porošenko, Vladimir Putin i Francois Hollande te njemačka kancelarka Angela Merkel održali su nekoliko rundi razgovora iza zatvorenih vrata, najprije sami, potom s ministrima vanjskih poslova i savjetnicima, da bi potom ponovno razgovarali u četiri oka.

Pregovarači okupljeni u Minsku u pokušaju zaključivanja mirovnog sporazuma za Ukrajinu “nadali su se” da bi Kontaktna skupina, okupljena paralelno u glavnom gradu Bjelorusije, mogla u petak potpisati sporazum, rekao je u četvrtak diplomatski izvor.

Čelnici namjeravaju potpisati zajedničku izjavu kojom se podupire teritorijalna cjelovitost i suverenitet Ukrajine, rekao je tada izvor iz ukrajinskog izaslanstva, prenosi Reuters.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po istom izvoru, kontaktna skupina (Rusija, Ukrajina, OESS) pripremit će odvojeni dokument kojim se potpisnici obvezuju na poštivanje plana o prekidu vatre, dogovorenog u rujnu u Minsku.

Naizvjesno do kraja

Razgovori bi mogli potrajati još najmanje pet do šest sati, rekao je savjetnik ukrajinskog predsjednika u četvrtak ujutro.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Imamo još pet, šest sati posla. Najmanje toliko. Nećemo otići bez sporazuma o bezuvjetnom prekidu vatre. Traje borba živaca”, napisao je savjetnik Valerij Čali na Facebooku.

Njemačko ministarstvo vanjskih poslova priopćilo je da “razgovori nisu laki i da se nastavljaju”, dodajući da će njemački ministar vanjskih poslova Frank Walter Steinmeier odgoditi planirani put u Brazil.

Za razliku od Nijemaca, ruski ministar vanjskih poslova sergej Lavrov ranije je rekao da “razgovori teku više nego super”.

Porošenko je uoči razgovora izjavio da su razgovori u Minsku posljednja šansa za okončanje sukoba u kojem je dosad poginulo više od 5400 ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ili će doći do deeskalacije, primirja i povlačenja teškog naoružanja, ili će situacija izmaći kontroli”, rekao je Porošenko, prenosi dpa.

Glasnogovornik kancelarke Merkel, Steffen Seibert istaknuo je da sastanak predstavlja “tračak nade, ništa više od toga”.

Sudjelovali i predstavnici separatista

Nade u uspjeh sastanka porasle su kada su u Minsk doputovali čelnici separatista, Aleksander Zaharčenko i Igor Plotnicki. Oni će potpisati sporazum ako razgovori budu uspješni, rekao je za dpa Andrej Purgin iz samoproglašene Narodne republike Doneck.

Paralelno sa summitom, u Minsku se sastala kontakna skupina koja s izaslanicima separatista pokušava dogovoriti pojedinosti mirovnog plana.

Denis Pušlin iz Narodne Republike Doneck rekao je da je prerano govoriti o uspjehu. “Situacija se razvija pozitivno, ali samo će vrijeme pokazati hoće li biti konačnog rezultata”, kazao je.

Trostrana kontaktna skupina za Ukrajinu

Trostrana kontaktna skupina za Ukrajinu okuplja predstavnike Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OESS), Rusije i Ukrajine. Na sastanak skupine u Minsku pozvani su i predstavnici proruskih separatista.

Većinom mrtvo slovo na papiru, “protokol” prekida vatre na istoku Ukrajine potpisan 5. rujna u Minsku, proširen memorandumom od 19. rujna, dosad je jedini sporazum koji su potpisale sve strane u pokušaju rješavanja sukoba u kojem je poginulo više od 5300 osoba u deset mjeseci.

Stanje u Ukrajini

Ukrajinska vlada objavila je u srijedu da je njezinih 19 vojnika ubijeno u napadu separatista kod grada Debalceva, što je jedan od najvećih gubitaka u devet mjeseci rata.

Pobunjenici koji su u siječnju prekinuli petomjesečno primirje pokušavaju okružiti vladine snage u tom gradu, strateški važnom jer bi im omogućio povezivanje glavnih uporišta.

Washington je istovremeno počeo otvoreno govoriti o naoružavanju i obuci ukrajinskih vojnika za obranu od “ruske agresije”.

Zapovjednik američkih snaga u Europi Ben Hodges izjavio je da će američka vojska početi uvježbavati ukrajinske vojnike. Obuka će početi u ožujku i jedna bojna američkih vojnika uvježbavat će tri ukrajinske bojne, rekao je Hodges tijekom posjeta bazi NATO-a u Szczecinu na sjeverozapadu Poljske.

Po njegovim riječima, ruski vojnici izravno su intervenirali u borbama oko Debalceva i ako ofenziva uspije, mogli bi krenuti na luku Mariupolj.

“Prema količini streljiva i vrsti opreme vrlo je očito da se radi o izravnoj ruskoj intervenciji u području Debalceva”, istaknuo je Hodges.

Također je kazao da je uz ukrajinsku granicu raspoređeno deset ruskih bojni.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.