Masovni prosvjedi i sukobi s policijom u Rusiji

epa08960712 Russian special police units officers clash with protesters during an unauthorized protest in support of Russian opposition leader and blogger Alexei Navalny, in Moscow, Russia, 23 January 2021. Navalny was detained after his arrival to Moscow from Germany on 17 January 2021. A Moscow judge on 18 January ruled that he will remain in custody for 30 days following his airport arrest. Navalny urged Russians to take to the streets to protest. In many Russian cities mass events are prohibited due to an increasing number of cases of the COVID-19 pandemic caused by the SARS CoV-2 coronavirus. EPA/MAXIM SHIPENKOV

Val masovnih prosvjeda zahvatio je Rusiju. Deseci tisuća prosvjednika izašli su na ulice u gradovima diljem zemlje u znak potpore Alekseju Navaljnom, pritvorenom oporbenom vođi koji ih je pozvao da podignu glas protiv vlasti Vladimira Putina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Desetci tisuća ljudi u subotu su prosvjedovali u Rusiji na poziv Navaljnog tražeći njegovo puštanje iz pritvora. U nekim većim gradovima, pa tako u Moskvi, izbili su sukobi. Amnesty International je optužio policiju da je “nasumce tukla i svojevoljno uhićivala” prosvjednike.

Prema procjenama vodećih svjetskih medija, na skupovima u više od 100 gradova uhićeno je, do sada, više od 2000 prosvjednika. Na najvećem prosvjedu, u Moskvi, okupilo se više od 40 tisuća ljudi.

Uoči prosvjeda neki od ključnih suradnika Alekseja Navaljnoga uhićeni su i osuđeni na kraće zatvorske kazne zbog organizacije neprijavljenih prosvjeda, javna okupljanja zabranjena su i zbog epidemiološke situacije u Rusiji, prenosi HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jučer je privedena i Julija, supruga Alekseja Navaljnog. Objavila je svoju fotografiju na Instagramu ispod koje je pisalo: “Oprostite za lošu kvalitetu. Svijetlo u policijskoj marici je slabo”. Prije toga je na svom IG računu objavila fotografiju s prosvjeda u Moskvi.

Među prosvjednicima koje je policija privela je i Navaljnijeva suradnica, odvjetnica Ljubov Sobol.

– Najnoviji događaji u vezi s Navaljnim predstavljaju jedno od najozbiljnijih kršenja ljudskih i građanskih prava u Rusiji. To može postati presedan koji vodi uništavanju svih naših građanskih sloboda, rekao je pravnik Igor Posikera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za što vlast tereti Navaljnog?

Navaljni se trenutno nalazi u predraspravnom pritvoru koji mu je određen na 30 dana. Rusko pravosuđe tereti ga da je prekršio uvjete uvjetnog puštanja na slobodu otišavši na liječenje u Njemačku.

U Habarovsku, koji je sedam sati ispred Moskve zbog vremenske razlike, aktivisti su podijelili video snimke policije koja mlati prosvjednike i trpa ih u policijsko vozilo. U tom gradu se također prosvjeduje zbog uhićenja popularnog guvernera Sergeja Furgala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Usprkos sibirskom ledenom vremenu stotine prosvjednika je izašlo na ulice Vladivostoka i Irkutska, uzvikujući “Mi smo moćni” i “Putin je lažov”. Pristaše Navaljnog su najavili prosvjede u više od 90 gradova diljem zemlje, organizirane preko društvenih mreža.

Glasnogovornik Kremlja Dimitroj Peskov je upozorio javnost da ne sudjeluje u neodobrenim prosvjedima. Uz to, svi prosvjedi su zbog pandemije zabranjeni mjesecima.

Ruske vlasti su u petak pritvorile i bliske suradnike Navaljnog, koji je uhićen u zračnoj luci u Moskvi u nedjelju po povratku iz Njemačke gdje se liječio nakon pokušaja trovanja nervnim otrovom novičokom. Među uhićenima je i Navaljnijeva glasnogovornica Kira Jarmiš.

Predsjednik Europskog vijeća Charles Michel pozvao je u petak u telefonskom razgovoru ruskog predsjednika Vladimira Putina da pusti Navaljnog na slobodu i provede transparentnu istragu o pokušaju njegova ubojstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oslobađanje Navaljnog i poziv organizatora na današnje prosvjede preplavili su i TikTok, osobito popularan među mladima. I toj i drugim platformama ruske vlasti zaprijetile su visokim kaznama, najpopularnija ruska društvena mreža VKontakte blokirala je stoga grupe stvorene za koordinaciju prosvjeda u različitim gradovima.

EU i SAD osudili Rusiju zbog uhićenja

Snage sigurnosti uhitile su 2501 osobu na prosvjedima diljem zemlje, uključujući 945 u Moskvi gdje bilo i sukoba, objavila je promatračka skupina OVD-Info. Washington govori o “grubim metodama” ruske policije.

– Sjedinjene Države oštro osuđuju primjenu grubih metoda prema prosvjednicima i novinarima ovog vikenda u gradovima diljem Rusije, piše u priopćenju State Departmenta.

Ranije danas visoki predstavnik EU-a za vanjsku i za sigurnosnu politiku Josep Borrell izrazio je žaljenje zbog “masovnih pritvaranja” i “prekomjerne primjene sile”.

– U ponedjeljak ćemo s ministrima vanjskih poslova EU-a razgovarati o idućim koracima, objavio je Borrell na Twitteru.

Europska unija traži da se Navaljnog pusti na slobodu i taj će sastanak biti prvi u nizu na kojima će se raspravljati o mjerama kako bi se taj zahtjev ispunio. Više zemalja članica i Europski parlament traže uvođenje novih sankcija Rusiji, ali za to je potrebna jednoglasna odluka dvadeset sedmorice.

Aleksej Navaljni (44) koji je u pritvoru i protiv kojeg se vodi nekoliko sudskih postupaka, uhićen je 17. siječnja pošto se vratio iz Njemačke, gdje se pet mjeseci liječio nakon trovanja za koje optužuje Kremlj. Navaljni je nakon uhićenja pozvao svoje pristaše na prosvjede, a vlasti su ih upozorile da ne dolaze jer da prisustvovanjem neovlaštenom prosvjedu riskiraju zarazu Covidom-19, kao i tužbu i mogući zatvor.

Zasad nije bilo komentara Kremlja, koji je prvotno prosvjede nazvao ilegalnim i djelom “provokatora”. Videosnimke s ruskog dalekog istoka pokazuju policajce kako u Vladivostoku niz ulicu gone skupinu prosvjednika, dok su prosvjednici u Kabarovsku, koji su stajali na temperaturama od minus 14 stupnjeva Celzijusa, skandirali “Banditi!”.

Kako bi ojačao potporu uoči prosvjeda, Navaljnijev tim objavio je video raskošne palače na Crnom moru za koju tvrde da pripada Putinu, nešto što je Kremlj zanijekao. Od danas je video palače pogledan više od 68 milijuna puta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.