McDonald’s je u Velikoj Britaniji podigao cijenu svog cheeseburgera prvi put u više od 14 godina, zbog sve većeg pritiska na troškove.
Lanac brze hrane rekao je da će njegovi restorani u Velikoj Britaniji brojni artikli poskupjeti od 10 do 20 penija (od 90 lipa do 1 kune i 78 lipa).
Cijena cheeseburgera porasla je s 99 penija na 1,19 funti (s 8 kuna i 84 lipe na 10,70 kn).
Tvrtke se suočavaju s povećanim troškovima potreba kao što su gorivo, plaće i sastojci, cijene rastu najbrže u posljednjih 40 godina u VB.
U e-poruci klijentima, izvršni direktor McDonald’sa u Velikoj Britaniji i Irskoj – Alistair Macrow – rekao je da se tvrtka suočava s “teškim izborima” u pogledu svojih cijena, prenosi BBC.
“Razumijemo da bilo kakvo povećanje cijena nije dobra vijest, ali smo odgađali i minimizirali te promjene koliko god smo mogli”, rekao je..
> McDonald’s pod pritiskom da prestane prodavati meso tretirano antibioticima
Neke će se cijene i dalje razlikovati u različitim restoranima jer nekima upravljaju primatelji franšize, koji mogu odrediti cijene na temelju preporuka McDonald’sa.
Ostale stavke koje poskupljuju uključuju obroke za doručak, velike kave, McNuggetsi, priopćila je tvrtka.
Da je cijena McDonald’sovog cheeseburgera rasla u skladu s inflacijom, sada bi koštao 1,42 funte.
Gdje u svijetu najviše košta Big Mac?
The Economist prati cijenu Big Maca diljem svijeta od 1986. Prema njegovim brojkama iz srpnja, Britanija je 14. najskuplja zemlja za kupnju Big Maca od 54 zemlje koje prati, po cijeni od 3,69 funti (33,17 kn)
Evo pet najskupljih zemalja za Big Mac u dolarima:
1. Švicarska – 6,71 dolara (49,75 kuna)
2. Norveška – 6,26 dolara (46,41 kuna)
3. Urugvaj – 6,08 dolara (45,08 kuna)
4. Švedska – 5,59 dolara (41,45 kuna)
5. Kanada – 5,25 dolara (38,93 kuna)
McDonald’s ima više od 36.000 restorana u više od 100 zemalja.
U utorak je priopćeno razmatranje o tome hoće li dodati više sniženih opcija jelovnika jer su povećani troškovi života, osobito u Europi, doveli do toga da neki kupci s nižim primanjima kupuju jeftinije artikle i manje velikih kombiniranih obroka.
Tvrtka je izvijestila o skoku globalne prodaje od 9,7% u tri mjeseca do kraja lipnja, u usporedbi s istim razdobljem prošle godine.
Rat u Ukrajini povećao je troškove goriva i hrane, a inflacija u Ujedinjenom Kraljevstvu – stopa kojom cijene rastu – dosegla je 9,4% u lipnju, najvišu razinu u više od 40 godina.
Neke tvrtke također moraju povećati plaće kako bi privukle i zadržale osoblje. Međutim, povećanja plaća ne prate rastuće troškove života.
Tvrtke diljem svijeta suočene su s pritiscima troškova, a druge zemlje također su pogođene visokom inflacijom.
Tekst se nastavlja ispod oglasa