Migracijska kriza središnja tema predizborne kampanje u Švicarskoj

Švicarci u nedjelju izlaze na izbore za novi saziv parlamenta, a konzervativne stranke trude se u predizbornoj kampanji na pitanju imigracije ojačati svoju već ionako dominantnu poziciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Konzervativna Švicarska narodna stranka (SVP), najjača stranka u zemlji, ističe imigrantsku prijetnju kao središnju točku svoje predizborne kampanje i tvrdi da će u Švicarskoj do 2030. polovica stanovništva biti useljenici što ljudi ne žele i čega se boje. Sada stranci čine četvrtinu od švicarskih osam milijuna stanovnika.


Švicarci SVP smatraju najkompetentnijom strankom za rješavanje migrantske krize

Gotovo polovica ispitanih u nedavnoj anketi instituta gfs.bern smatra da je imigracijska kriza najžurnije pitanje koje treba riješiti, a da je SVP najkompetentnija stranka za rješavanje tog problema. Ista ta anketa pokazala je da već desetljećima nijedna kampanja nije imala samo jedno pitanje u svom središtu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SVP u svojim predizbornim materijalima ističe da će do 2030. polovica švicarskog stanovništva biti imigranti. “SVP je jedina stranka koja želi zaustaviti imigraciju i okončati zlouporabu sustava azila”, kaže predsjednik stranke Toni Brunner.

Broj migranata i izbjeglica koji stižu u Švicarsku, uglavnom preko Chiassa, malog mjesta smještenog na granici s Italijom i glavnog mjesta za ulazak imigranata u Švicarsku, znatno se povećao pa je u rujnu dosegao 3.000 ljudi, što je dvostruko više od broja zabilježenog u istom razdoblju lani.

Socijalisti i FDP umjereniji oko migranata

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Socijalisti, druga najača stranka, lagano je poboljšala rezultat u predizbornim anketama u odnosu na prošle izbore, a njihov fokus nisu imigranti već čišćenje švicarskog bankarskog sektora i pitanje odnosa s Europskom unijom.

Liberalna stranka, koja također pripada desnom političkom spektru na trećem je mjestu, ali ima umjereniji plan rješavanja izbjegličke krize od SVP-a te pokušava zadržati snažne veze s EU-om koje smatra ključnima za švicarsko gospodarstvo.

S obzirom na prilično složen švicarski izborni sustav, u kojem su glavna pravila konsenzus i podjela vlasti, lakše je pobijediti na izborima nego proširiti političku moć. Tako švicarska vlada ne će, unatoč vjerojatnom skretanju udesno izbornih rezultata, izgledati puno drukčije nakon izbora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izbori u Švicarskoj rijetko dovode do većih promjena u vladi koja ima samo sedam članova, a resori su unaprijed ravnopravno podijeljeni među najačim strankama i stoga izvršna vlast ne odražava izravno ravnotežu snaga u parlamentu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.