Monarhije bogate naftom koje su u Vijeću za suradnju u Perzijskom zaljevu (GCC) osudile su u subotu “državni udar” šijitske milicije u Jemenu koja je raspustila parlament i postavila predsjedničko vijeće koje će obnašati izvršnu vlast.
“Državni udar Houthija (ime šijitske milicije) ozbiljna je, neprihvatljiva i nedopustiva eskalacija (…) koja ugrožava sigurnost, stabilnost, suverenitet i teritorijalnu cjelovitost Jemena”, ističe CCG u priopćenju.
Šest monarhija GCC-a (Saudijska Arabija, Bahrein, Ujedinjeni Arapski Emirati, Kuvajt, Oman i Katar) koji svoju sigurnost vežu uz sigurnost Jemena, upozorilo je da će “poduzeti sve potrebne mjere za obranu svojih interesa”, ne navodeći druge pojedinosti.
Sunitske monarhije izrazile zabrinutost
Te monarhije koje predvode sunitske dinastije – među kojima i Saudijska Arabija, najveći svjetski izvoznik nafte, koja ima dugu granicu s Jemenom – pozivaju UN-ovo Vijeće sigurnosti da brzo djeluje i počne provoditi svoje rezolucije o Jemenu kako bi “prekinulo državni udar koji Jemen i njegov narod gura u mračno razdoblje”, navodi se u tekstu.
Šijitska milicija koju čine pripadnici zajditske manjine na sjeveru Jemena, odlučila je u petak raspustiti parlament i postaviti nova tijela uprave, što su njihovi protivnici ocijenili preuzimanjem vlasti u toj siromašnoj zemlji na Arapskom poluotoku koja je jedan od glavnih saveznika Sjedinjenih Država u borbi s terorizmom.
Houthi su u subotu imenovali odbor za sigurnost koji će “voditi poslove dok se ne osnuje predsjedničko vijeće” koje će imati pet članova i bit će zaduženo za formiranje vlade na prijelazno razdoblje od dvije godine.
U Sani, jemenskoj prijestolnici, u subotu je na južnom ulazu u predsjedničku palaču eksplodirala eksplozivna naprava ranivši dvoje ljudi, među kojima jednog civila. Predsjednička palača je u rukama šijitske milicije od 20. siječnja.
Tekst se nastavlja ispod oglasa