Nakon Prigožinove smrti, dvije ruske obavještajne službe bore se za plijen u Africi

službe
Foto: Montaža Narod.hr / FaH / Thinkstock

Nakon smrti vođe ruske plaćeničke skupine Wagner Jevgenija Prigožina, dvije ruske obavještajne službe bore se za preuzimanje vrlo unosnih operacija u Africi, piše Remix.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za skupinu Wagner od posebne važnosti bile su zemlje poput Libije i Srednjoafričke Republike, gdje su plaćenici stekli povjerenje domaćih čimbenika i obogatili se podržavajući tamošnje čelnike. Njihovim naporima Moskva je proširila svoj utjecaj u Africi i istodobno oslabila utjecaj zapadnih sila poput Francuske i Sjedinjenih Američkih Država.

Službe SVR i GRU bore se za Prigožinovo naslijeđe

Dvije ruske špijunske agencije, inozemna obavještajna služba SVR i vojna obavještajna služba GRU navodno se sada bore za preuzimanje važnih dijelova Prigožinovih operacija.

>Putin je za njega rekao da je žrtva vlastite taštine: Tko je bio Jevgenij Prigožin?

Remix se poziva na izjave dvaju neimenovanih dužnosnika iz različitih država koji tvrde da će SVR najvjerojatnije preuzeti internetske promidžbene i dezinformacijske kanale koji se koriste u stranim zemljama, dok bi ministarstvo obrane i GRU mogli preuzeti Wagnerove plaćeničke operacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Video snimke koje su objavljene tijekom posjeta ruskog izaslanstva u Burkini Faso i Maliju prikazuju generala Andreja V. Averianova, jednog od glavnih ruskih špijuna, poznatog kao šefa elitne postrojbe specijalizirane za misije inozemne subverzije, sabotaže i atentata, kako sjedi uz Yunus-Beka Jevkurova, zamjenika ministra obrane.

Wagnerovci poslani u Bjelorusiju samo kako bi se dobilo na vremenu

Zapadni dužnosnici smatraju da je general Averianov najizgledniji kandidata za preuzimanje barem dijela bivših operacija Wagnera, koje će biti podvrgnute restrukturiranju u koji je uključeno nekoliko privatnih vojnih tvrtki.

>Čak i Kremlj priznaje da je zrakoplov u kojem je bio Prigožin možda srušen namjerno

Prema riječima jednog zapadnog dužnosnika, slanje tisuća Wagnerovih plaćenika u Bjelorusiju dogodilo se samo kako bi Kremlj imao dovoljno vremena da istraži koji su časnici planirali urotu s Prigožinom tijekom pobune, te da poboljša obrambene mjere protiv mogućih budućih napada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prigožin je proljetos pokušao narušiti ravnotežu snaga u građanskom ratu u Sudanu u korist jedne zloglasne paravojne skupine prodajom raketa zemlja-zrak, a u veljači su američki dužnosnici upozorili predsjednika Čada da ga Prigožin namjerava ubiti.

>Prigožin okončao pobunu, njegovi borci vraćaju se u svoje tabore

Tijekom kratke pobune, Prigožin je ponižavao dužnosnike ruskog ministarstva obrane, a sada je vojni vrh dobio priliku osvetiti se i uspostaviti nadzor nad pripadnicima Wagnera u Africi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.