Nekoliko tisuća sudionika u Maršu živih Auschwitz-Birkenau

Oko 10.000 mladih Židova iz Izraela i četrdesetak drugih zemalja sudjelovalo je u četvrtak u pratnji poljske mladeži u godišnjem Maršu živih u spomen na žrtve holokausta na mjestu gdje je nekada bio nacistički koncentracijski logor Auschwitz -Birkenau.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Taj logor u Poljskoj u kojem je ubijen milijun Židova u vrijeme nacističke Njemačke između 1940. i 1945., smatra se simbolom holokausta.

“Željela bih da mladi znaju da mržnja ubija”, rekla je Feiga Francis Schmidt Libman (81), koja je u Auschwitzu izgubila baku, tetu, bratiće.

Njezin je otac ubijen u logoru Dachau u Njemačkoj, a ona je s majkom preživjela nacistički logor Stutthof blizu Gdanjska. Tada je imala deset godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Moje je geslo: ako ti je mržnja u srcu, tu ljubavi nema mjesta”, rekla je i naglasila “želim biti ljubazna prema svim ljudima bez obzira na to mole li se oni u sinagogi, crkvi ili džamiji”.

Marš živih, organiziran 28. put, bio je prema riječima organizatora ove godine najveći događaj posvećen žrtvama holokausta. Poklapa se s Jom Hašoa, danom sjećanja na holokaust koji se obilježava u Izraelu.

“Bojim se da Europa, a možda i neki drugi dijelovi u svijetu, nisu mnogo naučili iz holokausta”, rekao je Schmuel Rosenman, predsjednik marša.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pozvao je vlade da donesu čvrst zakon “protiv antisemitizma, rasizma i fašizma”.

Yossi Fischer, 19-godišnji Newyorčanin, rekao je da je njegov pradjed jedini koji je preživio od cijele obitelji i rodbine ubijene u Auschwitzu.

Između 1940. i početka 1945. nacistička Njemačka ubila je u Auschwitz-Birkenau oko 1,1 milijun soba, od kojih milijun Židova iz raznih europskih zemalja. Logor je oslobodila Crvena armija u siječnju 1945.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.