Njemački predsjednik odao počast žrtvama nacističkog masakra u Ukrajini

Foto: fah

Njemački predsjednik Joachim Gauck posjetio je Ukrajinu kako bi u povodu 75. obljetnice pokolja u Babinu Jaru odao počast žrtvama nacističkog masakra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gauck se sastao s ukrajinskim predsjednikom Petrom Porošenkom i prenio mu izraze sućuti uoči svečane komemoracije pored Kijeva u dolini Babin Jar gdje su nacističke okupacijske snage ubile više od 33.000 Židova 29. i 30. rujna 1941.

Predsjednik Europskog vijeća i bivši poljski premijer Donald Tusk bio je također u Ukrajini kako bi prisustvovao komemoraciji.

Gauck će pozvati Nijemce, Židove, Ukrajince, Ruse i Poljake da gaje zajedničku kulturu sjećanja, doznaje dpa koji je imao uvid u govor njemačkog predsjednika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Oni među nama koji žele razumjeti kako je to moguće da su naši očevi i djedovi postali ubojice i žrtve danas osjećaju povjerenje jedni prema drugima”, rekao je.

“Samo ćemo zajedno naći odgovore na ta pitanja”, kazao je Gauck.

U ranijem govoru, Porošenko je napisao da je masakr “tragična stranica u povijesti Židova i Ukrajinaca”, prema izjavi objavljenoj na njegovoj internetskoj stranici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Taj genocid Židova dogodio se na našoj zemlji, suprotno volji Ukrajinaca, jer je Ukrajina bila poprište jednog od najokrutnijih ratova u povijesti čovječanstva”, rekao je Porošenko.

Nacisti i lokalne snage počinili su masovni zločin u Babi Jaru između 29. i 30. rujna 1941. dok su Hitlerove snage napredovale prema Moskvi, zauzevši niz velikih gradova na zapadu tadašnjeg Sovjetskog Saveza.

Posljednji preživjeli koji živi u Kijevu rekao je da su židovi nekoć činili oko četvrtine od oko 800.000 stanovnika ukrajinske prijestolnice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oko 100.000 njih danas živi u Kijevu koji ima oko 2,8 milijuna stanovnika i jidiš, kojim su nekoć govorili aškenaski židovi, danas se gotovo ne može čuti.

Samo 29 ljudi uspjelo je izbjeći likvidaciju tako što su ili pali u masovnu grobnicu prije nego što su upucani u leđa ili tako što su nosili križeve kako bi skrili svoju pravu religiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.