Patrijarh Irinej pozvao državne čelnike da ‘ne poklanjaju Kosovo’

Foto: wikimedia commons/Micki

Kosovo se ne smije otuđiti niti pokloniti, poručio je patrijarh srpski Irinej u povodu poziva predsjednika Srbije Aleksandra Vučića na unutarnji dijalog o Kosovu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Apeliramo na naše državnike da nikada ne daju suglasnost na otuđenje Kosova i Metohije, jer ono što se silom uzme, to se i vrati, a ono što se pokloni nekome – to je zauvijek izgubljeno. A to Srbi i Srbija ne smiju dozvoliti”, ocijenio je poglavar Srpske pravoslavne crkve za Radio-televiziju Srbije (RTS).

Na internetskoj stranici SPC za sada nema službenog očitovanja crkvenog vrha o inicijativi srbijanskog šefa države, ali RTS prenosi da će se SPC odazvati pozivu predsjednika Srbije Aleksandra Vučića na unutarnji dijalog o rješavanju problema Kosova i budućih odnosa Beograda i Prištine.

Vučić je ranije, pozivajući sunarodnjake na unutarnji dijalog o Kosovu, rekao da je taj zajednički odgovor na sadašnje probleme “odlučujući za budućnost Srbije i srpskog naroda” jer pitanje odnosa prema Kosovu usporava Srbiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Dok to ne riješimo, imat ćemo zamrznut sukob i nikada se iz toga nećemo izvući”, poručio je Vučić i pozvao sve čimbenike na društvenoj i političkoj sceni na otvoreni dijalog o Kosovu kako bi se bar pokušalo naći rješenje za “kosovski Gordijski čvor”.

Kosovo je proglasilo neovisnost 17. veljače 2008. Deklaracijom koju je usvojila Skupština Kosova, a prvog dana priznala ga je Kostarika, dan kasnije SAD, Turska, Afganistan, Albanija, Velika Britanija i Francuska. Do danas je neovisnost Kosova priznalo više od 100 članica UN, te 22 zemlje članice EU.

Srbija ne priznaje neovisnost Kosova i nastoji mu onemogućiti članstvo u međunarodnim organizacijama i institucijama, te u Ujedinjenim narodima, za što ima potporu Rusije i Kine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.