Peter Robinson: Karadžić nije ništa znao o pokolju u Srebrenici

Nekadašnji politički vođa Srba u BiH Radovan Karadžić “ništa nije znao” o pokolju u Srebrenici u srpnju 1995., rekao je danas njegov pravni savjetnik u završnim riječima na suđenju za genocid pred Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY) u Den Haagu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nema nikakvog dokaza da je Karadžić planirao ili naredio pogubljenje zatvorenika pa čak ni da je za njega znao”, izjavio je Peter Robinson, Karadžićev pravni savjetnik.

“Zapravo su ti događaji skriveni od njega”, dodao je Robinson i zaključio da “stoga nije kriv za genocid”.

Radovan Karadžić (69) optužen je za pokolj gotovo 8000 muslimanskih muškaraca i dječaka koji su izvršile srpske snage BiH u Srebrenici u srpnju 1995., a radi se o najgorem pokolju počinjenom u Europi nakon Drugog svjetskog rata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Karadžić, bivši predsjednik Republike Srpske, optužen je za genocid, zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja tijekom rata u BiH, od 1992. do 1995. godine. Kako ICTY svoj mandat polako privodi kraju, Karadžić je jedan od četvorice kojima se još uvijek sudi. Među njima je i vojni vođa bosanskih Srba Ratko Mladić.

Optužnica protiv Karadžića podignuta je 1995., a konačno je uhićen 2008. nakon dugogodišnjeg skrivanja u Beogradu gdje je pod krinkom radio kao ‘new age’ iscjelitelj. Konačna presuda Karadžiću ne očekuje se prije listopada 2015. godine.

U ratu u BiH poginulo je oko 100.000 ljudi, a 2,2 milijuna ih je raseljeno između 1992. i 1995. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.