Petir u Izraelu tražila potporu za kršćanske škole

Foto: Ured zastupnice u Europskom parlamentu Marijane Petir

Na 43. međuparlamentarnom sastanaku između predstavnika Europskog parlamenta i Knesseta koji se održavala u Jeruzalemu i Tel Avivu od 30. listopada do 1. studenoga ove godine, članovi Izaslanstva za odnose s Izraelom Europskoga parlamenta, među kojima je i hrvatska zastupnica Marijana Petir prvoga su dana boravka u Jeruzalemu razmijenili stajališta s Chagaijem Tzurielom, generalnim direktorom izraelskog Ministarstva sigurnosti, Shmuelom Revelom, ravnateljem ureda za europske poslove unutar Ministarstva vanjskih poslova te s veleposlanikom Emanuelom Giaufretijem, šefom delegacije EU u Izraelu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sigurnosna situacija na Bliskom istoku, nuklearni sporazum s Iranom, odnosi Izraela s SAD-om i EU-om bile su teme koje su dominirale sastankom. Razgovaralo se i o financiranju terorističkih organizacija iz EU proračuna na što je Petir rekla da je u više navrata do sada tražila transparentnost u distribuciji novca iz EU proračuna koji odlazi kao humanitarna pomoć ili podrška pojedinim projektima raznih udruga na Bliskom istoku. Rekla je da je neprihvatljivo da organizacije koje promiču antisemitizam ili se dovode u vezu s terorističkim aktivnostima financiraju europski porezni obveznici.

Foto: Ured zastupnice u Europskom parlamentu Marijane Petir

Drugoga dana, predstavnici Europskoga parlamenta sastali su se sa zastupnicima izraelskog parlamenta Knesseta gdje su raspravljali o odnosima između Izraela i Europske unije, o trenutnim zakonodavnim aktivnostima izraelskog parlamenta, ali i Europskog parlamenta te o pravnom statusu i financiranju kršćanskih škola čiju je problematiku stavila na dnevni red i predstavila zastupnica Marijana Petir.

„Prisutnost kršćanskih škola u Izraelu ima dugu tradiciju i važnu ulogu u društvu nudeći kršćanskim i muslimanskim manjinama obrazovanje temeljeno na kršćanskim načelima“, istaknula je Petir. Financijski problemi kršćanskih škola u Izraelu su povezani s njihovim pravnim statusom, objasnila je Petir te dodala da Ministarstvo obrazovanja kršćanske škole u Izraelu klasificira kao “priznate, ali neslužbene” obrazovne institucije različite od javnih škola koje su dio državnog obrazovnog sustava. Međutim, tijekom razdoblja od nekoliko godina, Ministarstvo obrazovanja Izraela svake je godine postupno smanjivalo financijsku potporu kršćanskim školama. Konačni udarac već oslabljenim školama došao je donošenjem odluke, zajedno sa smanjenjem proračuna, o ograničenju visine školarina koje ove škole smiju prikupljati od roditelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Financiranje od strane države smanjeno je sa 75% na 29%, a cijena školarina je prepolovljena čime je opstanak škola u potpunosti onemogućen”, objasnila je Petir. Nakon gotovo mjesec dana štrajka Ministarstvo obrazovanja pristalo je isplatiti kršćanskim školama u rujnu ove godine potrebna financijska sredstva, međutim, dugoročno rješenje još nije postignuto. Rješenje predloženo od strane Ministarstva obrazovanja da kršćanske škole postanu dijelom državnog obrazovnog sustava loše je prihvaćeno u kršćanskim krugovima koji su istaknuli apsolutno neslaganje i opasnost koju takvo rješenje može donijeti. „Ovo rješenje nije prihvatljivo kršćanskim školama jer bi to moglo dovesti u opasnost neovisnost i autonomiju koju ove škole imaju upravo zato jer ne čine dio državnog obrazovnog sustava.

Gubljenje autonomije kršćanskim školama značilo bi izgubiti mogućnost upravljanja vlastitim poslovima, donositi odluke i stvarati nastavne planove i studijske programe bez opasnosti od mogućih miješanja državnog obrazovnog sustava i službenih državnih tijela. Promjena bi značila promjenu osnovnog značenja i svrhe tih škola”, rekla je Petir. Postizanjem privremenog dogovora i isplatom obećanog iznosa kršćanskim školama, državne vlasti pokazale su senzibilnost i želju za rješavanjem ovog problema na način koji je prihvatljiv objema stranama. “Ne vjerujem da Izrael ima želju da se te škole u potpunosti ugase jer su od velike vrijednosti za cijelo društvo. Stoga se nadam i čvrsto vjerujem da, udruživanjem snaga u konstruktivan dijalog, možemo naći rješenje korisno svim uključenim stranama,” zaključila je svoj govor zastupnica Petir. Yaakov Perry, voditelj delegacije Knesseta za odnose s EU obećao je da će se problem nastojati riješiti u što skorije vrijeme na zadovoljstvo obje strane što je podržao i predsjednik Knesseta Yuli Yoel Eldestei odgovarajući na upit zastupnice Petir o potpori države Izrael kršćanskim školama.

Nakon susreta s članom Odbora vanjskih poslova i obrane Knesseta, Oferom Shelahijem zastupnici su se susreli i s članovima Zajedničke arapske liste. Zastupnici Europskog parlamenta posjetit će danas i Yad Vashem, Svjetski centar sjećanja na holokaust gdje će položiti vijence te se upisati u knjigu posjetitelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posljednjega dana službenog posjeta Izraelu, 1. studenoga, zastupnici su u Tel Avivu razgovarali o „Globalnim sigurnosnim izazovima i EU-Izrael suradnji“ s predstavnicima Instituta za studije nacionalne sigurnosti i s predstavnicima Zavoda za praćenje mira i kulturne tolerancije u školskom obrazovanju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.