Plan za usvajanje digitalnog poreza naišao na podršku velikog broja zemalja OECD-a

epa07586093 (FILE) - A Chinese woman walks next to a 'Google' brand name and logo, near the Google office in Beijing, China, 03 August 2018 (reissued 20 May 2019). According to media reports on 20 May 2019, the US based multinational technology company Google halted business with Huawei in the wake of the Trump administration adding the Chinese telecommunication company to a trade blacklist over national security concerns. Huawei will lose access to updates for the Android operating system. EPA/ROMAN PILIPEY

Gotovo 130 zemalja i teritorija složilo se s planom ažuriranja međunarodnih poreznih propisa kako bi bili u skladu sa zahtjevima novog vremena i razvojem digitalne trgovine, objavila je u petak Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nacrt je dogovoren u utorak a objavljen je danas i predviđa dvije opcije, navode u OECD-u.

Prva se fokusira na podjelu prava zemalja na oporezivanje kompanija po mjestu prodaje usluga odnosno robe.

Ako kompanije ipak pronađu načina da dobit prijave u zemlji s niskim poreznim stopama odnosno u poreznim oazama, države bi prema drugoj opciji mogle primijeniti globalni minimalni korporativni porez koji tek treba biti dogovoren.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plan će sljedećeg tjedna biti predstavljen ministrima financija 20 vodećih razvijenih i gospodarstava u razvoju G20 kako bi se osigurala potpora za tehnički vrlo zahtjevne i osjetljive pregovore, poručuju iz OECD-a..

Tvrtke kao što su Google, Facebook i Amazon testiraju postojeće propise do krajnjih granica, izazivajući napetosti smanjivanjem poreznih obveza kroz prijavu dobiti u zemljama s niskim porezima, neovisno o tome gdje se nalazi krajnji kupac.

“Uspostavljen je međunarodni konsenzus da naši porezni propisi više nisu prilagođeni 21. stoljeću”, rekao je francuski ministar financija Bruno Le Maire, zagovornik drastičnih promjena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve više zemalja, uključujući Francusku, Veliku Britaniju i Italiju, sprema se uvesti nove poreze digitalnim tvrtkama koje na njihova tržišta plasiraju svoje proizvode i usluge iz zemalja s niskim poreznim stopama, kao što je Irska.

Washington pak prijeti protumjerama, tvrdeći da su se američke kompanije nepravedno našle na udaru poreznih vlasti u drugim zemljama. Iz kompanija poručuju da umnožavanje poreza otežava njihovo poslovanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.