Plave kacige ostali u bazama u Južnom Sudanu umjesto da štite civile

Foto: fah

Priapadnici UN-ovih Plavih kaciga raspoređeni u Južnom Sudanu, početkom srpnja tijekom sukoba teškim naoružanjem su ostali u bazama umjesto da štite civile u glavnom gradu Jubi, obznanila je u srijedu jedna američka NGO.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Deseci tisuća Južnosudanaca sklonili su se u kampove “Zaštite civila” od sukoba koji traje u zemlji od prosinca 2013., dok su izvan tih kampova nije postojala nazočnost pripadnika UN-ovih postrojbi, navodi CIVIC (Center for Civilians in Conflict).

Kada su strani humanitarani djelatnici napadnuti, pripadnici Plavih kaciga nisu odgovorili na pozive u pomoć, ocijenila je NGO u izvješću.

“Ujedinjeni narodi moraju biti transparentni u pogledu neprimjerenog odgovora njihovih mirovnih snaga i jamčiti da će odgovorni odgovarati za svoja djela”, dodaje CIVIC u priopćenju, gotovo dva mjeseca nakon pokretanja UN-ove istrage o nesposobnosti Plavih kaciga da spriječe napade na civile. CIVIC je pozvao UN da odredi embargo na oružje Južnom Sudanu, neovisnom od 2011.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon što je u prosincu 2013. predsjednik Salav Kiir optužio svog bivšeg zamjenika Rieka Machara da ga želi svrgnuti, zemlja je zapala u građanski rat u kojem je poginulo više desetaka tisuća ljudi.

Najmanje 300 osoba je ubijeno u sukobima u srpnju, kada je topništvo pogodilo dvije baze UN-a i dvojica kineskih pripadnika Plavih kaciga su poginula.

Početkom rujna je Salva Kiir načelo dogovorio raspoređivanje 4000 dodatnih pripadnika Plavih kaciga u zemlji, uz sadašnjih 13.500 i obećao je UN-u olakšati djelovanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pripadnike Plavih kaciga je istražno povjerenstvo UN-a optužilo da nisu štitili civile tijekom napada na kamp UN-a u Malakalu u veljači kada je ubijeno najmanje 30 osoba i 123 su ranjene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.