Potvrda kvalitete rada i stručnosti Inspektorata HALMED-a od Američke uprave za hranu i lijekove

Foto: Thinkstock

Američka uprava za hranu i lijekove (FDA) potvrdila je Hrvatsku kao jednu od prvih osam zemalja Europske unije (EU) čije će inspekcijske nadzore nad dobrom proizvođačkom praksom u proizvodnji lijekova FDA ubuduće priznavati, priopćeno je u petak iz Agencije za lijekove i medicinske proizvode (HALMED).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Temeljem provedene ocjene, FDA je utvrdila da inspekcijski sustav koji provodi HALMED u potpunosti udovoljava njihovih zahtjevima.

“To je iznimna pohvala i još jedna potvrda kvalitete rada i stručnosti Inspektorata HALMED-a na svjetskoj razini. Našim zajedničkim pristupom pridonijet će se još snažnijoj harmonizaciji primjene visokih standarda u proizvodnji lijekova ne samo u Europskoj uniji već i u svijetu. Poruka je to i samim pacijentima da se lijekovi koji su im dostupni proizvode prema najvišim standardima te da regulatorna tijela kontinuirano zajednički djeluju u svrhu zaštite njihova zdravlja“, istaknuo je tim povodom ravnatelj HALMED-a Siniša Tomić.

Odluka o priznavanju inspekcijskih nadzora stupila je na snagu 1. studenog 2017. i obuhvaća nacionalna regulatorna tijela za lijekove Austrije, Francuske, Hrvatske, Italije, Malte, Španjolske, Švedske i Ujedinjenog Kraljevstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To je ujedno prvi put da je FDA odlučila priznati inspekcijske nadzore koje provode druge države, navodi se u priopćenju.

Odluka FDA-a novi je korak u suradnji Europske unije (EU) i Sjedinjenih Američkih Država (SAD) na području međusobnog priznavanja inspekcija proizvodnih mjesta za lijekove za primjenu u ljudi koji se provode na njihovim teritorijima.

U lipnju ove godine Europska komisija je potvrdila da inspekcije dobre proizvođačke prakse koje provodi FDA zadovoljavaju standarde Europske unije te se mogu priznavati od strane zemalja članica Europske unije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.