Predsjednički izbori u SAD-u: Što trebate znati o njima?

epa08784549 US President Donald J. Trump speaks at the Donald J. Trump's make America great victory rally at Raymond James Stadium in Tampa, Florida, USA, 29 October 2020. With few days left in the 2020 US Presidential campaign both President Trump and former Vice President Joe Biden are holding rallies in the battleground state of Florida today. EPA/PETER FOLEY

Amerikanci u utorak izlaze na birališta, kako bi za predsjednika države birali između aktualnog predsjednika Donalda Trumpa (74) i njegovog protukandidata demokrata, bivšeg Obaminog potpredsjednika Joe Bidena (77).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Biden se trenutno nalazi i u središtu skandala zbog sina Huntera, što se može odraziti na izbore.

> Potvrđeno da je Bidenov sin poslovno surađivao s kineskim šefom špijuna!

> Skandal prije izbora: Procurile snimke sina Joea Bidena s prostitutkom?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No oni nisu jedini kandidati na ovim predsjedničkim izborim. U utrci je i Jo Jorgensen, kandidatkinja Libertarijanske stranke, Howie Hawkins, kandidat Zelene stranke, Don Blankenship, kandidat Ustavne stranke, Phil Collins, kandidat prohibicijske stranke, Brock Pierce, neovisni kandidat, ali i reper Kanye West.

Izborni listić se može poslati kao pismo ili ga se može predati na određenim biračkim mjestima

Pravo na izlazak na izbore imaju državljani SAD-a koji su navršili 18 godina, a očekuje se da će svoje biračko pravo ove godine iskoristiti rekordnih 150 milijuna ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Više od 91,6 milijuna Amerikanaca već je obavilo glasovanje prije sutrašnjih izbora, pokazuju posljednji podaci. U Americi je moguće glasovati unaprijed, bilo fizičkim izlaskom na birališta bilo poštom, a mnoge savezne države bilježe rekordne brojke birača koji su to već učinili.

U 16 država glasovalo je već više od 50 posto ukupnog broja upisanih birača. Za usporedbu, na predsjedničkim izborima ukupno je glasovalo 136,5 milijuna birača, a sada ovih 91,6 milijuna, koji su već glasovali uoči sutrašnjeg dana izbora, čini 67 posto tog ukupnog broja glasova prije četiri godine, prenosi Večernji list.

Posljednjeg vikenda prije izbora predsjednik Donald Trump odlučio je pojaviti se na predizbornim skupovima u pet saveznih država: Michiganu, Iowi, Sjevernoj Karolini, Georgiji i Floridi. A njegov izazivač iz Demokratske stranke pojavio se samo na skupu u Pennsylvaniji, dok je svojoj kandidatkinji za potpredsjednicu, Kamali Harris, prepustio da obilazi Georgiju i Sjevernu Karolinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Trump aktivan je i na Twitteru, gdje je jučer, objavio kako Biden želi zemlju odvesti u lockdown “možda čak i na nekoliko godina, ludo!” napisao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ovo vam obećavam: okončat ću Trumpov kaos i dovršiti ovu krizu”, poručio je Joe Biden u jučer objavljenoj poruci na Twitteru. Trump mu je uzvratio, poručivši mu da u 47 godina u politici nije učinio ništa.

Tim Murtaugh, direktor komunikacija Trumpove kampanje, izrazio je zabrinutost  da zemlji prijete neredi koje bi, u slučaju Trumpove pobjede, izazvali ljevičari.

Bitka je tijesna u ključnim državama

Predsjednika SAD-a ne odlučuje apsolutna većina svih glasova birača na izborima, nego većina elektorskih glasova.  Elektorski glasovi su glasovi koje kandidat dobiva na temelju većine glasova u svakoj od 50 američkih saveznih država, koje, pak, ovisno o svojoj veličini imaju različit broj elektora te District of Columbia, koji obuhvaća glavni grad Washington.

Pobijedit će kandidat koji osvoji najmanje 270 od 538 elektorskih glasova. Prema pravilu, sve elektorske glasove pojedine savezne države odnosi kandidat koji osvoji više glasova birača u toj pojedinoj državi. Izuzetak su Nebraska i Maine.

U Kaliforniji je najviše elektora, njih 55, u Teksasu 38, na Floridi i u New Yorku po 29, a u Illinoisu i Pennsylvaniji po 20. Aljaska, Delaware, District of Columbia, Montana, Sjeverna Dakota, Južna Dakota, Vermont i Wyoming najmanje su naseljene te imaju po tri elektorska glasa, dok Arizona, Indiana, Massachusets i Tennessee imaju po 11 elektorskih glasova.

Obzirom da mnoge države praktički unaprijed znaju hoće li poduprijeti kandidata Republikanaca ili Demokrata, pobjednika izbora odlučuju tzv. “swing” države, kojih ima 16: Iowa, Ohio, Maine, Nevada, Minnesota, New Hampshire, Michigan, Pennsylvania, Wisconsin, Florida, Arizona, Sjeverna Karolina, Georgia, Colorado, Virginija i Teksas.

Pobjeda u tim državama ključna je kad je razlika između kandidata manja od pet posto glasova, što se i sada očekuje. Neizvjesnost bi mogla potrajati sve do kraja tjedna, s obzirom na to da bi se u Pennsylvaniji, Wisconsinu i Michiganu moglo čekati na rezultate sve do petka, dok se prebroje glasovi pristigli poštom. Te tri zemlje zajedno imaju 46 elektorskih glasova.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.