Predsjedništvo BiH: uskoro prijedlog rješenja problema trgovine s Hrvatskom i EU

Problem uređenja trgovinskih odnosa koje Bosna i Hercegovina ima s Europskom unijom, a izravno se tiču Hrvatske, ta zemlja kani riješiti tako što će Bruxellesu predložiti dogovor o uspostavi izvoznih kvota koje bi zadovoljile standarde Unije, a istodobno bi zaštitile domaću proizvodnju, izjavio je u utorak u Sarajevu predsjedatelj Predsjedništva BiH Dragan Čović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon sjednice Predsjedništva BiH na kojoj se raspravljalo o ispunjavanju preduvjeta za podnošenje zahtjeva za odobravanje statusa kandidata za članstvo u EU, Čović je novinarima kazao kako su bosanskohercegovačke vlasti odlučne što prije riješiti problem prilagodbe privremenog trgovinskog sporazuma kojega sa EU imaju kroz Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP).

“Otvaramo prostor redefiniranju SSP-a”, kazao je Čović ističući kako je svima u BiH jasno da se moraju ispoštovati pravila koja postavlja EU, a istodobno osigurati zaštitu domaćih proizvoda koji su konkurentni na inozemnom tržištu.

Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH dobilo je u utorak zadaću od Predsjedništva BiH u idućih sedam dana izraditi konkretni prijedlog prilagodbe privremenog trgovinskog sporazuma.
Čović nije govorio o tome što bi točno takav prijedlog mogao sadržavati no kazao je kako postoji dovoljno prostora za pregovore s EU o kontigentima i količinama roba koje se uvoze u BiH iz EU i obratno.
Kraj godine rok je da BiH prilagodi svoj privremeni trgovinski sporazum s EU kako bi u raspodjelama kvota za bescarinski izvoz u tu zemlju mogla sudjelovati i Hrvatska.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čović je kazao kako će uz ispunjenje ovog i nekih drugih uvjeta, poput uspostave jedinstvenog mehanizma koodinacije odnosa s EU, BiH biti u prilici tijekom prosinca podnijeti molbu za odobravanje statusa kandidata za članstvo u Uniji.

Potvrdio je i kako se poduzimaju koraci u provedbi drugih reformi u BiH, primjerice u izmjeni izbornog zakona.

Ovisno o napretku koji bude postignut moguće je da stoga lokalni izbori planirani za 2016. godinu budu pomjereni za dvije godine i održani zajedno s općim 2018. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz rješavanje problema izbornih jedinica u Mostaru, kako je kazao Čović, prioritet je naći izborni model koji će jamčiti pravo svakom narodu da sam bira svoje predstavnike u tijelima vlasti.

“Kad definiramo da jedan narod drugome ne bira predstavnike siguran sam da smo riješili ključne probleme u BiH, a nakon toga slijedi pitanje unutarnje organizacije zemlje”, kazao je Čović najavivši kako će se o tome razgovarati 2016. i 2017. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.