Procurili detalji plana korištenja zamrznute ruske imovine u korist Ukrajine

ruske
Foto: iStock by Getty Images

Europska komisija planira omogućiti Euroclearu, financijskoj uslužnoj tvrtki sa sjedištem u Belgiji, da koristi dio kamatnih prihoda od zamrznute ruske imovine za zaštitu zajma G7 Ukrajini u vrijednosti od 45 milijardi eura od potencijalne odmazde Rusije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Ukrajina prekida tranzit plina preko Bratstva: Kako će se to odraziti na EU i Rusiju?

Euroclear, koji upravlja spomenutom ruskom imovinom, pretrpio je značajne gubitke zbog ruskih sankcija. Stoga bi takvo rješenje moglo poslužiti kao posljednja opcija za osiguranje naknade. Izvještaj o tome donio je mađarski portal Portfolio.

Zamrznuto je 200 milijardi eura ruske imovine

Prema zagovornicima prijedloga, prihodi od kamata na zamrznutih 200 milijardi eura ruske imovine mogli bi se koristiti za otplatu ukrajinskog duga. Ovo bi se fokusiralo isključivo na kamatne prihode, bez direktnog zadiranja u ruskih 200 milijardi eura.

Euroclear je trenutno predmet brojnih pravnih postupaka. Većinom se to odvija na ruskim sudovima gdje sankcionirane strane traže naknadu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako ti sudovi nemaju izravne ovlasti nad imovinom zamrznutom u Europi ili Sjedinjenim Američkim Državama, mogli bi poduzeti mjere odmazde protiv Euroclearovih sredstava koja se drže u ruskim financijskim institucijama. To bi moglo izazvati dodatne zahtjeve zapadnih financijskih institucija.

> Ukrajinski general: Istočna fronta se urušila

Ugroženo povjerenje u euro kao međunarodnu pričuvnu valutu

Euroclear je osnovao “hitni fond” u kojem čuva oko 10 posto prihoda od zamrznute imovine za parnice. Međutim, neki EU dužnosnici smatraju da bi bilo isplativije izravno koristiti dio ruske imovine. No takvo rješenje moglo bi izazvati pitanja o usklađenosti s međunarodnim pravom.

Zapadne financijske institucije, uključujući Europsku središnju banku (ECB), ranije su upozorile da bi izravni prijenos vlasništva nad ruskom imovinom mogao ugroziti povjerenje u ulogu eurozone kao financijskog središta, te ulogu eura kao međunarodne pričuvne valute.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim toga, za stvarno korištenje sredstava bilo bi potrebno jednoglasno odobrenje svih 27 država članica Europske unije. To će otežati provedbu, posebno s obzirom na to da Mađarska nastavlja blokirati ovu politiku, donosi Remix.

> Mađarska je stambenim potporama popravila demografsku sliku, a sad ide i korak dalje

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.