Rafinerija nafte u Bosanskom Brodu gomila gubitke

Foto: fah

Rafinerija nafte u Bosanskom Brodu, koja je u vlasništvu ruske državne tvrtke Zarubežnjeft, nastavlja loše poslovati i gomilati gubitke, a tržišna vrijednost njenih dionica dosegnula je povijesni minimum i sada iznosi tek nešto više od 800 tisuća eura, što je ekvivalent trećine cijene obične benzinske crpke, objavio je u utorak bosanskohercegovački portal Capital.ba, specijaliziran za praćenje gospodarskih tema.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema ovom izvoru, jedna dionica bosanskobrodske rafinerije nominalne cijene od jedne konvertibilne marke na banjolučkoj burzi, s datumom trgovanja od 9. studenog, vrijedi tek 0.0062 KM, što vrijednost cijele rafinerije pozicionira na razini od 1,6 milijuna KM odnosno 818 tisuća eura.

Na burzi kotiraju ukupno 262.914.062 dionice.

Strmoglavi pad vrijednosti dionica rafinerije rezultat je njezina lošeg poslovanja, nejasnih razvojnih planova, ali prije svega nagomilanih gubitaka koji su zaključno s prvim polugodištem 2017. dosegnuli iznos od 600 milijuna KM odnosno oko 300 milijuna eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Samo tijekom prvih šest mjeseci ove godine rafinerija je zabilježila poslovni “minus” od 7,5 milijuna KM maraka (3,8 milijuna eura).

Ukupni prihodi rafinerije u prvih šest mjeseci ove godine iznosili su 61,8 milijuna KM (31,6 milijuna eura), dok su rashodi bili 69,1 milijuna KM (35,3 milijuna eura), podaci su iz polugodišnjeg financijskog izvješća.

Ukupne obveze rafinerije na kraju prvog polugodišta iznosile su 681,2 milijuna KM (348,4 milijuna eura) i povećane su u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Od ukupnog iznosa obveza na dugoročne se odnosi 568,6 milijuna KM (290 milijuna eura), od čega čak 544,9 milijuna KM (278,7 milijuna eura) čine obaveze prema povezanim tvrtkama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rafinerija je u ovoj godini nastavila otpuštati radnike. Dok ih je 2016. bilo zaposleno 1002, ove je godine broj sveden na 978 radnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.