Dosadašnji predsjednik Hasan Rohani pobijedio je u petak na predsjedničkim izborima u Iranu, objavilo je u subotu ministarstvo unutarnjih poslova te zemlje.
Prema službenim rezultatima koji su gotovo i konačni, reformist Rohani (68) koji je doveo zemlju do povijesnog nuklearnog dogovora sa šest velikih sila, dobio je 57 posto glasova, kazalo je ministarstvo.
Rohani je pobijedio svog glavnog protivnika, konzervativca Ebrahima Raisija s 22,8 milijuna glasova naspram 15,4 milijuna.
Iransko ministarstvo unutarnjih poslova ranije je izvijestilo da je na izborima glasovalo više od 40 milijuna ljudi, procjenjujući odaziv na oko 70 posto, što je otprilike isto kao i na prethodnim izborima 2013. kad je Rohani odnio pobjedu.
Veliki odaziv je, kako se čini, pogodovao Rohaniju, čija je glavna zabrinutost prije izbora bila apatija proreformskih birača nezadovoljnih sporošću promjena.
Takav veliki odaziv doveo je do stvaranja dugih redova na glasačkim mjestima pa je rok glasovanja morao biti produljen.
Ovi se izbori smatraju ključnim testom politike reformističkog predsjednika jer su trebali dati odgovor na pitanje žele li iranski birači nastaviti put približavanja Zapadu ili se vratiti u izolaciju. Prije četiri godine izabrali su Rohanija koji je potpisivanjem nuklearnog sporazuma pažljivo zemlju otvorio Zapadu, a sada ocjenjuju rezultate njegova mandata.
Rohani (68), umjereni pripadnik iranskog vjerskog establišmenta koji je uspio svoju zemlju izvući iz međunarodne izolacije, na izborima, na kojima se natječe za drugi mandat, našao je u Raisiju, štićeniku vrhovnoga vjerskog vođe Alija Hamneija, neočekivano snažnoga protivnika.
“Ovi su izbori važni za buduću ulogu Irana u regiji i svijetu” upozorio je nakon glasovanja Rohani, koji je prije dvije godine sa svjetskim silama dogovorio ograničavanje iranskog nuklearnog programa u zamjenu za ukidanje većine nametnutih gospodarskih sankcija.
Raisi (56), koji je dosadašnjeg predsjednika optužio za pogrešno gospodarsko upravljanje, svoju je kampanju vodio populistički, nazivajući se predstavnikom i braniteljem siromašnih, kojima je obećao povećanje socijalne pomoći, obnovu domaće industrije i otvaranje milijun radnih mjesta godišnje.
Pretpostavlja se da ima podršku moćne Revolucionarne garde, kao i prešutnu podršku vrhovnog vođe Alija Hamneija, čije ovlasti nadmašuju predsjedničke ali koji se uobičajeno drži podalje od dnevno političkih pitanja.
“Poštujem ishod glasovanja naroda, rezultate ću poštivati”, kazao je Raisi nakon što je glasao, prenijela je poluslužbena iranska novinska agencija Fars.
Na predsjedničkim izborima 2013. Rohani je izabran u prvom krugu s 50,7 posto glasova, ili tri puta više od svog najbližeg protivnika.
Izbore je diljem zemlje osiguravalo oko 350 tisuća pripadnika snaga sigurnosti, a ministarstvo unutarnjih poslova izvijestilo je sredinom dana kako nisu zabilježeni nikakvi incidenti, objavila je državna televizija.
EU, Putin i Asad čestitali Rohaniju
Visoka predstavnica EU-za vanjsku i sigurnosnu politiku Federica Mogherini čestitala je u subotu iranskom predsjedniku Hasanu Rohaniju na ponovnom izboru za predsjednika i obećala da će EU nastaviti provedbu dogovora iz 2015. o iranskom nuklearnom programu.
“Iranci su zdušno sudjelovali u političkom životu zemlje. Čestitam predsjedniku na jasno osvojenom mandatu”, napisala je na društvenoj mreži Twitter visoka predstavnica. “EU je spreman nastaviti raditi na punoj primjeni globalnog zajedničkog akcijskog plana o nuklearnom pitanju, na bilateralnom angažmanu, regionalnom miru i ispunjenju očekivanja svih stanovnika Irana”, dodala je.
Šest mjeseci nakon zaključenja povijesnog dogovora o nuklearnom pitanju između Irana i velikih sila, unija je u siječnju 2016. ukinula gospodarske i pojedinačne sankcije Iranu zbog njegovih spornih nuklearnih aktivnosti. EU je ipak zadržao sankcije u pogledu kršenja ljudskih prava u Iranu.
EU sudjeluje u pregovorima s Teheranom koji su omogućili postizanje dogovora u srpnju 2015. o iranskom nuklearnom programu, ali ukidanje europskih i američkih sankcija koje su paralizirale iransko gospodarstvo, nije donijelo očekivane učinke.
Podrška koju iranski režim pruža sirijskom predsjedniku Bašaru al-Asadu je pokrenula je nove napetosti sa Zapadnjacima.
Reformist Rohani (68) koji je doveo zemlju do povijesnog nuklearnog dogovora sa šest velikih sila je prema službenim rezultatima koji su konačni dobio 57 posto glasova, kazalo je ministarstvo unutarnjih poslova.
Ruski predsjednik Vladimir Putin čestitao je u subotu iranskom kolegi Hasanu Rohaniju na ponovnom izboru i rekao da je zadovoljan što će Moskva i Teheran i dalje raditi na zadržavanju stabilnosti i sigurnosti na Bliskom istoku i u svijetu.
Sirijski predsjednik Bašar al-Asad u subotu je također čestitao Rohaniju na pobjedi u prvom krugu i obećao nastaviti suradnju s Teheranom, saveznikom Damaska u ratu u Siriji.
Zaželjevši Rohaniju uspjeh, Asad je u poruci naglasio potrebu nastavka rada i suradnje s Iranom radi jačanja sigurnosti i stabilnosti dviju zemalja, regije i svijeta.
Tekst se nastavlja ispod oglasa