Rusija i OPEC+ smanjuju proizvodnju sirove nafte za 100.000 barela dnevno u listopadu

nafta
Foto: fah

Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) i njezini partneri, poput Rusije, pod zajedničkim nazivom OPEC+, odlučili su smanjiti proizvodnju sirove nafte za 100.000 barela dnevno od listopada nadalje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U koraku koji bi mogao povećati cijene u Indiji, grupa je odlučila smanjiti proizvodne kvote za listopad, nakon pada prognoze globalne potražnje za naftom. Smanjenje proizvodnje jednako je 0,1 posto globalne ponude. Učinkovito poništava povećanje ponude za sličan iznos prošlog mjeseca.

>Iz plinske branše ogorčeni: ‘Gotovi smo, ovo je pitanje života i smrti, sustav je u kritičnoj fazi i neće moći izdržati’

Prošlog je tjedna OPEC+ revidirao svoju prognozu tržišne potražnje na globalnoj razini s 900.000 na 400.000 barela dnevno.

Rast cijene

Neki ekonomisti navode da je međuvladina organizacija 13 velikih zemalja proizvođača nafte, poput Saudijske Arabije, Irana, Iraka i Venezuele “kartel”. Zemlje članice čine 44 posto globalne proizvodnje nafte i 81,5 posto svjetskih ‘dokazanih’ rezervi nafte od 2018. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijene sirove nafte Brent zabilježile su porast od više od 3 dolara po barelu u trenutku pisanja ovog izvješća, prenosi Business Standard.

Za Indiju će svaki porast cijene sirove nafte za dolar po barelu utjecati na deficit proračuna za oko milijardu dolara. Indija je treći najveći potrošač nafte na svijetu, a zemlja zadovoljava 85,5 posto svoje potražnje za sirovom naftom iz uvoza od 2021. do 2022. godine.

OPEC je još u travnju poručio Europskoj uniji da trenutne i buduće sankcije Rusiji mogu stvoriti jedan od najvećih šokova na tržištu nafte te da taj savez ne može zamijeniti ruske količine i neće povećati svoju proizvodnju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trenutne članice OPEC-a su Alžir, Angola, Ekvatorijalna Gvineja, Gabon, Iran, Irak, Kuvajt, Libija, Nigerija, Kongo, Saudijska Arabija, UAE i Venezuela.

OPEC+, prošireni format saveza kojem se pridružila i Rusija, u svibnju je povećao proizvodnju za 432 tisuće barela u sklopu planiranog postupnog napuštanja rezova u proizvodnji uvedenih tijekom pandemije koronavirusa, no sada ponovno dolazi do postupnog pada proizvodnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.