SAD spriječio da se kroz UN-ovu rezoluciju o seksualnom nasilju u ratu prešutno podupre pobačaj

epa07468135 A handout photo made available by the United Nations (UN) shows a wide view of the Security Council meeting on the situation in the Middle East (Syria), in New York, New York, USA, 27 March 2019 (issued 28 March 2019). The Security Council met on 27 March at the request of Syria following the US decision to recognize Israel's sovereignty over the Golan Heights in violation of international law. EPA/UN PHOTO/ESKINDER DEBEBE HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Vijeće sigurnosti UN-a u utorak je usvojilo tekst rezolucije UN-a o seksualnom nasilju u ratnim sukobima nakon što su Sjedinjene Američke Države zaprijetile vetom u slučaju da se ne prihvate zahtijevane promjene u tekstu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SAD je tražio da se iz teksta rezolucije, koju je predložila Njemačka, ukloni pasus koji se odnosi na nužnost osiguravanja svekolike pomoći žrtvama seksualnog nasilja, uključujući spominjanje “spolnog i reproduktivnog zdravlja žena”, što su Sjedinjene Američke Države prepoznale kao prešutnu potporu pobačaju.

Rezolucija je prihvaćena glasovanjem nakon što je uklonjen cijeli odlomak teksta.

> ‘Kontrola rađanja’: Tko je Margaret Sanger čiji eugenički duh živi i danas u organizaciji Planned Parenthooda

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Pompeo najavio američki plan za zaštitu nerođene djece: ‘Ograničit će se financiranje nevladinih udruga koje podupiru pobačaj’

Njemački ministar vanjskih poslova Heiko Maas kazao je da rezolucija predstavlja prekretnicu, no francuski je veleposlanik Francois Delattre kazao da je “neshvatljivo” ne spomenuti spolno i reproduktivno zdravlje kad se govori o žrtvama silovanja i seksualne agresije. Ustvrdio je da je zabrinut činjenicom da je prijetnja vetom korištena “kako bi se dovelo u pitanje 25 godina napretka na području ženskog zdravlja”.

“Nedopustivo je i neshvatljivo da Vijeće sigurnosti ne može prihvatiti činjenicu da bi žene i djevojke koje su bile žrtve seksualnog nasilja u sukobima i koje nisu željele ostati trudne trebale imati pravo prekida neželjene trudnoće”, ustvrdio je veleposlanik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Velika Britanija, Belgija i Južnoafrička Republika su među ostalim državama izrazile žaljenje zbog izbacivanja navedenog dijela teksta rezolucije.

> Šokantna ispovijest hrvatske primalje: ‘Na svoje sam oči vidjela pobačeno dijete od 16 tjedana’

Kina i Rusija su također imale primjedbe na tekst rezolucije koje su se odnosile na druge njezine dijelove, ali su se suzdržale kako ne bi vetom onemogućile prihvaćanje rezolucije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dobitnici Nobelove nagrade za mir Nadia Murad i Denis Mukwege bili su, zajedno s odvjetnicom za ljudska prava Amal Clooney, prisutni na raspravi koja je trajala cijeli dan.

Predstavnica UN-a zadužena za seksualno nasilje u ratnim sukobima Pramila Patten ustvrdila je u raspravi kako je izuzetno potrebno omogućiti sveobuhvatne usluge žrtvama nasilja, uključujući spolno i reproduktivno zdravlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.