Sjeverna Koreja predana je “denuklearizaciji korejskog poluotoka” ali ona uključuje i “kompletno uklanjanje američke nuklearne prijetnje prema Koreji“, objavili su sjevernokorejski državni mediji.
Američki predsjednik Donald Trump i sjevernokorejski vođa Kim Jong Un objavili su zajedničku izjavu nakon povijesnog sastanka u Singapuru u lipnju, u kojoj je potvrđena predanost Sjeverne Koreje da “djeluje u smjeru potpune denuklearizacije korejskog poluotoka“. Donald Trumje postao prvi američki predsjednik na vlasti koji se rukovao s jednim predstavnikom dinastije Kim koja vlada Sjevernom Korejom od 1948.
Sukobljeni ili nejasni pogledi na proces “denuklearizacije” zakomplicirali su pregovore koji su sada, čini se, zaustavljeni. Podsjetimo, Pyongyang u posljednjem trenutku bez objašnjenja otkazao susret predviđen u studenome u New Yorku između američkog državnog tajnika Mikea Pompea i Kim Yong Chola, desne ruke sjevernokorejskog čelnika.
SAD i Sjeverna Koreja: Zapeli pregovori o denuklearizaciji – otkazan novi susret
Sjevernokorejska izjava, koju je objavila državna agencija KCNA, jedno je od najjasnijih objašnjenja danih nakon lipanjskog sastanka o tome kako Sjever vidi proces denuklearizacije.
“Kada spominjemo korejski poluotok, pojam obuhvaća Demokratsku Narodnu Republiku Koreju (DPRK) plus teritorij Južne Koreje gdje je raspoređeno američko nuklearno oružje i druge forme agresorskih snaga”, objavljeno je na KCNA.
“Kada spominjemo ‘denuklearizaciju korejskog poluotoka’ također treba biti jasno shvaćeno da to znači potpuno uklanjanje nuklearnih prijetnji ne samo sa Sjevera i s Juga već i iz drugih susjednih zemalja“, naglašeno je u objavi.
Sjeverna Koreja odbija američke pozive na jednostranu denuklearizaciju te naglašava kako bi Washington trebao napustiti ideju da će prisiliti Pjongjang da odustane od nuklearnog oružja kroz “pritiske i ugnjetavanje”.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hina