Sjeverna Koreja uvjetuje denuklearizaciju uklanjanjem “američke nuklearne prijetnje”

Foto: fah

Sjeverna Koreja predana je “denuklearizaciji korejskog poluotoka” ali ona uključuje i “kompletno uklanjanje američke nuklearne prijetnje prema Koreji“, objavili su sjevernokorejski državni mediji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američki predsjednik Donald Trump i sjevernokorejski vođa Kim Jong Un objavili su zajedničku izjavu nakon povijesnog sastanka u Singapuru u lipnju, u kojoj je potvrđena predanost Sjeverne Koreje da “djeluje u smjeru potpune denuklearizacije korejskog poluotoka“. Donald Trumje postao prvi američki predsjednik na vlasti koji se rukovao s jednim predstavnikom dinastije Kim koja vlada Sjevernom Korejom od 1948.

Sukobljeni ili nejasni pogledi na proces “denuklearizacije” zakomplicirali su pregovore koji su sada, čini se, zaustavljeni. Podsjetimo, Pyongyang u posljednjem trenutku bez objašnjenja otkazao susret predviđen u studenome u New Yorku između američkog državnog tajnika Mikea Pompea i Kim Yong Chola, desne ruke sjevernokorejskog čelnika.

SAD i Sjeverna Koreja: Zapeli pregovori o denuklearizaciji – otkazan novi susret

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sjevernokorejska izjava, koju je objavila državna agencija KCNA, jedno je od najjasnijih objašnjenja danih nakon lipanjskog sastanka o tome kako Sjever vidi proces denuklearizacije.

“Kada spominjemo korejski poluotok, pojam obuhvaća Demokratsku Narodnu Republiku Koreju (DPRK) plus teritorij Južne Koreje gdje je raspoređeno američko nuklearno oružje i druge forme agresorskih snaga”, objavljeno je na KCNA.

“Kada spominjemo ‘denuklearizaciju korejskog poluotoka’ također treba biti jasno shvaćeno da to znači potpuno uklanjanje nuklearnih prijetnji ne samo sa Sjevera i s Juga već i iz drugih susjednih zemalja“, naglašeno je u objavi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sjeverna Koreja odbija američke pozive na jednostranu denuklearizaciju te naglašava kako bi Washington trebao napustiti ideju da će prisiliti Pjongjang da odustane od nuklearnog oružja kroz “pritiske i ugnjetavanje”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.