Slonovi pomogli spasiti stotine turista u poplavljenom Nepalu

Foto: Fah

Slonovi su pomogli spasiti stotine turista zarobljenih u poplavljenom safari parku u Nepalu, kazali su dužnosnici u ponedjeljak uz podatak kada je objavljeno da je broj žrtava poplava i odrona tla narastao na 70.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rijekta Rapti izlila se iz korita u Saurahi, 80 kilometara južno od prijestolnice Kathmandua te poplavila hotele i restorane i vodom zarobila oko 600 turista.

Sauraha, smještena blizu nacionalnog parka Chitwan, dom je 605 nosoroga i popularno odredište stranih turista koji uživaju u promatranju tih životinja i jahanju slonova.

“Jučer je oko 300 gostiju spašeno na leđima slonova ili traktorskim prikolicama blizu Bharatpure, a preostali će biti na sigurno prevezeni danas”, rekao je Suman Ghmiire, menadžer hotelske grupe Sauraha.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: Fah

Poplave su pogodile i obližnju sjevernoistočnu indijsku državu Assam u zadnja dva dana te uzele najmanje 15 žrtava, a raseljeno je gotovo 2,3 milijuna ljudi, kazali su dužnosnici u ponedjeljak.

Pod vodom je gotovo 90 posto nacionalnog parka Kaziranga u Assamu koji je dom najveće populacije nosoroga, ugrožene vrste, rekla je ministrica za šume Pramila Rani Brahma te dodala da su se nosorozi preselili na više predjele.

Prema riječima spasilačkih ekipa u Nepalu je 26 od 75 okruga poplavljeno ili pogođeno odronima tla nakon obilnih kiša u području Himalaje. Broj mrtvih mogao bi rasti jer 50 osoba smatra se nestalima, rekao je ministar za informiranje i komunikacije Mohan Bahadur Basnet.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pod vodom je 60.000 domova, uglavnom u južnim nizinama uz granicu s Indijom.

“Stanje je zabrinjavajuće jer su desetci tisuća ljudi pogođeni”, rekao je Basnet.

Štete se zasad i ne mogu procijeniti, ali poplavljene su poljoprivredne površine te bi zemlju nakon poplava mogle pogoditi nestašice hrane zbog gubitka uroda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kiše su nas pogodile u najgorem trenutku, tek pošto su poljodjelci posadili rižu u najvećoj poljoprivrednoj pokrajini”, rekla je Sumnima Shrestha, glasnogovornica neprofitne udruge Heifer International.

Monsunske kiše koje počinju u lipnju i traju do rujna, dragocjene su za poljoprivredu o kojoj Nepal snažno ovisi, ali svake godine ubiru i danak u ljudskim životima te izazivaju štete.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.