Narkobos Darko Šarić uhićen u Crnoj Gori i izručen Srbiji

Balkanski ‘narkoboss’ Darko Šarić uhićen je zajedničkom akcijom državnih tijela Srbije i Crne Gore, potvrđeno je srbijanskim medijima u Specijalnom tužiteljstvu za organizirani kriminal.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šarić, osumnjičen kao jedan od glavnih organizatora trgovine drogom u međnarodnim razmjerima, oko 8,50 sati u pratnji pripadnika Sigurnosno-informativne agencije (BIA) sletio je na beogradski aerodrom, odakle će, kako izvješćuju RTS i B92, biti prevezen u policiju, a potom u zgradu Specijalnog suda.

Šarić je uhićen u dugo pripremanoj koordiniranoj akciji državnih organa Crne Gore i Srbije koju su vodili ministri pravosuđa dviju država Nikola Selaković i Duško Marković, navodi Blic pozivajući se na izvore u Specijalnom tužiteljstvu gdje bi Šarić trebao biti doveden na ispitivanje.

Prema neslužbenim informacijama, Šarić se skrivao u zemljama Latinske Amerike, prelazeći iz jedne države u drugu. Nakon što je u jednoj od njih priveden, navodno je prebačen u Crnu Goru, gde je jutros i službeno uhićen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najvažniju ulogu u njegovom uhićenju imala je srbijanska sigurnosna agencija BIA, tvrdi B92.

Povodom Šarićeva uhićenja danas u podne najavljena je konferencija za tisak u Vladi Srbije na kojoj će, kako se očekuje, ministar pravosuđa Nikola Selaković i vicepremijer Aleksandar Vučić priopćiti više detalja o akciji.

Vučić je do sada više puta najavljivao uhićenje Darka Šarića, a posljednji put učinio je to tijekom izborne kampanje prije tjedan dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ime Darka Šarića prvi put se pojavilo u javnosti kad je u listopadu 2009. godine urugvajska policija u luci Santiago Vasqus kod Montevidea zaplijenila 2,8 tona kokaina na jahti Maui, koja je plovila pod zastavom Velike Britanije. U toj akciji su uhićeni jedan Urugvajac i Srbin, koji su pokušali kokain sa jahte prebaciti na prekooceanski brod na liniji za zapadnu Europu.

Teret s drogom presretnut je u okviru zajedničke akcije “Balkanski ratnik” koju su vodile američke agenicije DEA, srpska BIA i urugvajska policija. Srbijanska policija tih je dana uhitila pripadnike Šarićeve skupne koji su se zatekli u Srbiji.

Šef srbijanskog Interpola Miloš Oparnica je za B92 2010. godine rekao da je policija počela istraživati Darka Šarića još 2000. godine zbog pranja novca. Oparnica je rekao i da je Srbiji najmanje 15 zemalja dostavilo informacije o vođi najvećeg narko-klana u ovom dijelu Europe, a mediji su nagađali o Šarićevom boravku Češkoj, Slovačkoj i Šviccarskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema pisanju podgoričke Pobjede, Šarić je posljednji put viđen početkom siječnja 2010. godine u Pljevljima, na sjeveru Crne Gore, gdje je i rođen. Navodno je tih dana i napustio Crnu Goru, i od tada mu se gubi svaki trag, a u siječnju 2010. za njim je raspisana međunarodna tjeralica.

Šarić bi se pred Specijalnim sudom za organizirani kriminal u Beogradu mogao prvi put pojaviti 24. ožujka, za kad je zakazan nastavak suđenja pripadnicima njegove kriminalne skupine, koji se terete za krijumčarenje više od tri tone kokaina iz Latinske Amerike u zapadnu Europu tijekom 2008. i 2009. godine. Specijalni sud u Beogradu prošle je godine travnju počeo objedinjeno suđenje Šarićevoj skupini po čak šest optužnica.

Iako je po tim optužnicama optuženo ukupno 39 članova Šarićeve skupine, pred Specijalnim sudom u Beogradu naći će se, osim Šarića, svega 11 optuženih, jer su ostali u bijegu. Od nazočnih, devet ih je priznalo krivnju, a među njima su trojica dobila status svjedoka-pokajnika, navodi beogradski Blic.

U drugom postupku Šariću i grupi suradnika, među kojima su odvjetnici i bivši policajci, sudi se zbog pranja novca stečenog trgovinom drogom. Procjene su da je kupnjom nekretnina i ulaganjem u privatizacije tako ‘oprano’ više od 20 milijuna eura. Prema navodima Radiotelevizije Srbije, dnevna zarada Šarićeva narko-klana bila je od nekoliko desetaka tisuća do milijun eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.