Srbijanski ministar Dačić šokira izjavama: ‘U Srbiji je vladala velikocrnogorska agresija’

epa06079025 Serbian first Deputy Prime Minister and Foreign Minister Ivica Dacic, talks next to Greek Foreign Minister Nikos Kotzias (not pictured), during a press conference, in Athens Greece, 10 July 2017. EPA/YANNIS KOLESIDIS

Naravno, radi se o još jednom spinu i laži ministra Dačića i službene Srbije. Istina je suprotna: u Srbiji je nepoželjno nacionalno se izjašnjavati Crnogorcima (svega 0,5 posto), a ono što je Dačić stvarno mislio je to da se radi o Srbima iz Crne Gore koji imaju političke funkcije u Srbiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To je naravno konstanta da dio Srba iz Bosne i Hercegovine i Crne Gore, zauzima političke položaje u Srbiji. Često se radi o ekstremnim pojedincima kao Slobodan Milošević, Vojislav Šešelj ili čak Aleksandar Vučić čije je podrijetlo iz Bosne.

Dok Dačić čak poziva na oduzimanje državljanstva Crnogorcima u Srbiji, istovremeno Srbi iz Crne Gore rade danas na destabilizaciji države Crne Gore zbog novog Zakona o slobodi vjeroispovjesti.

Srbijanski ministar vanjskih poslova Ivica Dačić, inače predsjednik Socijalističke partije Srbije koju je vodio Slobodan Milošević, optužio je u subotu Crnu Goru za – ‘velikocrnogorsku agresiju’, prenose srpski mediji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ne znam može li netko ovdje usporediti položaj Srba u Crnoj Gori s položajem Crnogoraca u Srbiji. U Crnoj Gori je 30 posto stanovništva srpske nacionalnosti, dok Crnogorci u Srbiji čine 0,5 posto populacije. Ovdje je vladala velikocrnogorska agresija. Oni su s 0,5 posto vladali Srbijom, od političkih krugova pa do raznih drugih biznisa”, ustvrdio je Dačić, referirajući se na vrijeme kada su Srbija i Crna Gora bile u istoj državnoj zajednici.

>Prof. Banac: ‘Usvajanje Zakona o slobodi vjeroispovijesti u Crnoj Gori ograničava velikosrpsko djelovanje na jugu jadranskog prostora’

>U Beogradu nasilnici napali veleposlanstvo Crne Gore – sjećate li se napada na veleposlanstva SAD-a i Hrvatske?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Predstavnik Hrvata u Crnoj Gori: “Ovi događaji podsjećaju na 90-e, potiče se na ‘balvanizaciju’ i ‘saoizaciju’ države”

>Mitropolit crnogorski Mihailo: ‘Srpskoj pravoslavnoj crkvi trebalo je suditi u Haagu, sudjelovala je u agresiji na Hrvatsku i Bosnu’

Šef srbijanske diplomacije ovu je izjavu dao tijekom velikog intervjua u centralnom dnevniku RTS-a povodom napetosti koje je izazvao crnogorski Zakon o slobodi vjeroispovijesti, a zbog kojeg se na noge digla Srpska pravoslavna crkva i dobar dio prosrpskih političkih snaga u Podgorici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dačić je naveo da se u Crnoj Gori ‘iz godine u godinu redaju optužbe protiv Srbije za velikosrpske ambicije’.

“I ovog puta su pokušali reći da Srbija izaziva krizu i da je protiv nezavisnosti Crne Gore, u kojoj se svakodnevno održavaju prosvjedne procesije i molitve građana koji su nezadovoljni usvajanjem spornog Zakona o slobodi vjeroispovijesti. Pozivam ih da prestanu sa tim izrazima koji ne odražavaju realnu situaciju. To su notorne neistine i laži”, kazao je Dačić.

Prozvao je i crnogorskog predsjednika Milu Đukanovića zbog, kako je rekao, miješanja u unutarnje stvari Srbije.

Dačić smatra da je, ‘imajući u vidu što se događa sa Srbima u Crnoj Gori, krajnje vrijeme da se građani Srbije, koji su crnogorskog porijekla, izjasne o tom pitanju’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U međunarodnim odnosima postoji princip reciprociteta. Ne zalažem se ni za kakve mjere. Samo govorim da je moralna obaveza svakoga tko je dobio srpsko državljanstvo, tko sve duguje Srbiji i srpskom narodu, da ne šuti o ovom pitanju. S druge strane, oni koji podržavaju crnogorski režim u borbi protiv srpskog naroda, pitanje je trebaju li i dalje imati srpsko državljanstvo”, ocijenio je te dodao da je ‘rješenje u dijalogu’ i da Srbija poziva na mir.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.